Karamehmet'e hapis cezası

Mahkeme, zararın ödendiğini belirterek Karamehmet hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı.
Pamukbank’ın eski ortağı ve yönetim kurulu başkanı Mehmet Emin Karamehmet, 417 milyon 435 bin 580 TL’yi zimmetine geçirdiği ve “Adiyen zimmet” suçunu işlediği gerekçesi ile 7 yıl 1 ay 16 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Davanın görüldüğü İstanbul 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi, zararın ödendiğini belirterek Karamehmet hakkındaki yurtdışına çıkış yasağını kaldırdı. Davanın sanıkları arasında yer alan iş adamı Dinç Bilgin’in dosyası ise ayrılarak, Bilgin’in sanıkları arasında yer aldığı Etibank davası ile birleştirildi. Karamehmet’in cezası Yargıtay sürecinden sonra belli kesinleşecek.

Karada, Karamehmet’in 417 milyon 435 bin 580 TL’yi yönetim ve denetiminde bulunan bankaya ait parayı banka hakim ortağı ve yönetim kurulu başkanı olarak doğrudan kendisine veya Çukurova Grubu şirketlerine kredi veriliyormuş gibi gösterip usulsüz işlemlerle ve karşılıklı kredi ilişkisi varmış gibi ‘back to back’ kredi verip aldığı belirtildi. Kararda, kendisine ve bankanın hissedarı olan Çukurova Grubu şirketlerine menfaatler temin ederek zimmete geçirdiği ve “Adiyen zimmet” suçunu işlediği ifade edildi.

Eylemlerinin sayısı, suç kastının yoğunluğu, zarar miktarının büyüklüğü, suçun işleniş şekli, sanığın konumu ve birden çok eylemlerle zincirleme biçimde işlenmesin dikkate alan mahkeme heyeti, Karamehmet’i önce 12 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Banka zararının tamamının hükümden önce TMSF’ye ödenmesi ve sanığın mahkemeye karşı tutum ve davranışlarını dikkate alınarak ceza 7 yıl 1 ay 16 gün hapis cezasına indirildi.

Kaynak: Ayşegül Usta/Hürriyet Gazetesi

  :

  :

  :

  :

  "Karamehmet'e hapis cezası" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete