close

ABD'de milyarder Trump ve sosyalist Sanders ilk sırada

ABD'de başkan adaylarının belirlenmesi için yapılan ikinci ön seçimin sonuçları netleşti. New Hampshire'deki yarışı, Iowa'daki ilk önseçimi çok az farkla kaybeden Trump ve Sanders kazandı.
ABD’de kasımda yapılacak başkanlık seçimlerinde partilerin başkan adaylarının belirlenmesinde önemli rol oynayacak ön seçimlerin ikincisi New Hampshire eyaletinde yapıldı. Başkanlık yolundaki bu ikinci ön seçimin henüz resmi olmayan sonuçlarına göre Cumhuriyetçi Parti’den Donald Trump, Demokrat Parti’den de Bernie Sanders kazandı:

Demokratlar

Bernie Sanders: 59.9

Hillary Clinton: 38.5

Cumhuriyetçiler

Donald Trump: 34.5

John Kasich: 16.4

Ted Cruz: 11.5

Jeb Bush: 11.2

Marco Rubio: 10.5

Chris Christie: 7.6

Carly Fiorina: 4.2

Ben Carson: 2.3


İLK ÖN SEÇİMDE NE OLMUŞTU?

Ön seçimlerin ilki 1 Şubat’ta Iowa eyaletinde yapılmıştı. Iowa’da Demokratlardan Hillary Clinton ile Bernie Sanders yarışı kafa kafaya götürürken, Clinton rakibine binde 2 puan farkla üstünlük sağlamıştı. İstediği sonucu alamayan demokratların diğer aday adayı eski Maryland Valisi Martin O’Malley ise ‘havlu attığını’ duyurmuştu.Cumhuriyetçilerde ise Teksas Senatörü Ted Cruz oyların yüzde 28’ini toplayarak ilk sırada yer almıştı. Cruz’u yüzde 24 ile Donald Trump, yüzde 23 ile de Rubio takip etmişti. Cumhuriyetçi Parti’de Iowa ön seçimlerinin ardından Kentucky Senatörü Rand Paul, eski Arkansas valisi Mike Huckabee ve eski Pensilvanya senatörü Rick Santorum adaylıktan çekilmişti.

Ülkede bir sonraki ön seçimler 20 Şubat'ta gerçekleştirilecek. Demokrat Parti 20 Şubat'ta Nevada'da ‘parti toplantıları’ yöntemiyle, Cumhuriyetçi Parti ise Güney Carolina'da geleneksel seçim usulüyle ön seçimlerini yapacak.

Kaynak: Sputnik Türkiye

  :

  :

  :

  :

  "ABD'de milyarder Trump ve sosyalist Sanders ilk sırada" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete