BM İklim Konferansı'nda taslak sonuç metninde uzlaşıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te yaklaşık iki haftadır devam eden iklim konferansında, taslak sonuç bildirisi üzerinde uzlaşma sağlandı.
Anlaşma, görüşmelerin tamamlanması planlanan zamandan 16 saat sonra geldi. 

Görüşmelere başkanlık eden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, daha önce kapsamlı bir anlaşma için "koşulların hiç bu kadar iyi olmadığını" söylemişti. Fabius son taslağın yasal bağlayıcılığı olacağını açıkladı.

'2 DERECE' HEDEFİ

Taraflar sıcaklık artışının 2 santigrad dereceyle sınırlandırılması, ancak bunun bir-buçuk derecede tutulması için çaba gösterilmesi konusunda uzlaştılar.

Metinde, küresel ortalama sıcaklık artışının 1,5 ile 2 derece arasında sınırlandırılması, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı hazırlıklı olunması ve sera gazları emisyonunu azaltan çevreci ve sürdürülebilir ekonomilerin desteklenmesi gibi maddeler öne çıkıyor.

Sıcaklık hedefine ulaşılamaması halinde önümüzdeki yıllarda kuraklık, ölümcül sonuçlar doğuran sıcak hava dalgaları, bitki ve hayvanların toplu ölümleri, büyük seller ve deniz seviyesinin yükselmesiyle bazı kara parçalarının haritadan silinmesi gibi sonuçlarla yüz yüze kalınabilir. Bilim insanlarına göre hedefe ulaşmak için yapılması gereken en önemli şey fosil yakıt kullanımını azaltmak.

Fransız yetkililer son taslağın 20 sayfa olduğunu; üzerinde anlaşmazlık olan maddelerin çıkarılması nedeniyle  bir önceki taslaktan 7 sayfa daha kısa olduğunu belirtti. 

Uzmanlar, bunun anlaşmanın garanti olduğu anlamına gelmediğini, taslağın bakanların toplantısında hiçbir itirazla karşılaşmaması halinde onaylanacağını vurguluyor.

Kaynak: Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "BM İklim Konferansı'nda taslak sonuç metninde uzlaşıldı" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete