AKP’nin 'dövizli askerlik' yalanı

Hükümetin koşulları ağırlaştırarak “6 bin Avro’luk” ve “Bin Avro’luk” iki farklı askerlik düzenlemesi getirdiği ortaya çıktı.
Seçimden önce yurtdışında yaşayan vatandaşlar için dövizli askerlik bedelinin 6 bin Avro’dan bin Avro’ya düşürüleceğini açıklayan, bu vaadini de Eylem Planı’na koyan AKP hükümetinin, TBMM’ye sunduğu torba yasa tasarısında kandırmaca yaptığı ortaya çıktı.

ŞARTLAR AĞIRTLAŞTIRILDI

Söz konusu vaat, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 1 Kasım seçimleri öncesinde de açıklanmıştı.
6 bin Avro karşılığı dövizli askerlik düzenlemesi aynen korunurken, koşulları daha ağırlaştırılarak yalnızca “yurtdışında doğmak, 18 yaşına kadar Türk vatandaşlığının yanında başka bir ülkenin vatandaşlığını kazanmak, başvuru sırasında yaşın en az yarısı kadar süre ile yabancı ülkede ikamet etmek, 18 yaşına kadar alınan eğitimin en az 5 yılını yabancı ülkede tamamlamak” kriterlerinin tümünü taşıyanlar için bin Avro’luk dövizli askerlik düzenlemesi öngörüldü.


Buna göre, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere toplam en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan ve 38 yaşını tamamlayan Türk vatandaşları, 6 bin Avro karşılığında dövizli askerlik yapmaya devam edecek.

Kaynak: Cumhuriyet / Emine Kaplan

  :

  :

  :

  :

  "AKP’nin 'dövizli askerlik' yalanı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete