​İşte CHP’nin yüzde 35 hesabının sırrı

Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde yüzde 35 oy hedeflediklerine ilişkin açıklamasının altından CHP için yapılan bir araştırma çıktı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde yüzde 35 oy hedeflediklerine ilişkin açıklamasının altından CHP için yapılan bir araştırma çıktı.

Bir süre önce yabancı bir kuruluş tarafından, CHP için 7 Haziran seçimlerinde CHP’nin hedeflemesi gereken oy kitleleri konusunda yapılan araştırmanın sonuçlarına göre seçimde, yüzde 9’luk bir seçmen ilk kez CHP’ye oy verecek.

Büyük bölümünü son seçimde AKP’ye oy verenlerin oluşturduğu bu yüzde 9’un oyunu alması halinde CHP yüzde 35’in altında kalmayacak. Araştırma sonucu Kılıçdaroğlu’na şu tespit ve önerilerde bulunuldu:

YÜZDE 9'A OYNAYIN

Bir önceki 2011 seçimlerinde CHP’ye oy vermeyen ancak bu seçimde partinin perfomansına bağlı olarak oy verebileceğini belirten yüzde 9’luk bir seçmen kitlesi var.

CHP, ne yaparsa yapsın asla oy alamayacağı seçmen yerine, CHP’ye oy verebileceğini belirten bu yüzde 9’u hedef almalıdır. Yani seçimde alan daraltmasına gidip kampanyasını bu yüzde 9 üzerine kurmalıdır.

ÇOĞUNLUĞU AKP'Lİ

Bu yüzde 9’luk seçmenin içinde son seçimde MHP’ye, az da olsa HDP’ye oy verenler bulunuyor. Ancak en büyük oran AKP’ye oy verenler. Yani CHP, bu yüzde 9’luk kitleden oy alırsa en çok AKP’den oy almış olacak. CHP, yüzde 9’un tamamının oyunu alamasa bile yürüteceği kampanyayla yarısını, yarısından biraz fazlasını aldığında bile yüzde 30’u geçecektir.

35'DE GEÇİLEBİLİR

CHP, yüzde 9’un tamamını alırsa zaten yüzde 35’in altına inmesi mümkün değil. Ancak tamamını alamadığı takdirde bile 30’u geçmesinin ardından gelecek yeni seçmenler de olacaktır.

Bu seçmenlerle birlikte partinin yüzde 35’leri yakalaması mümkün. Hatta yüzde 9’luk pasta içinde alabileceği oyları genişletmesi ve ilk kez seçmen olacaklardan da iyi oy alması durumunda 35’ten altta kalmayacağı gibi 35’ten yukarılara tırmanma potansiyeli de olacaktır.

CHP 35 OLURSA AKP İKTİDAR OLAMAZ

CHP’nin yüzde 35’i alması durumunda AKP tek başına iktidar olamayacak. Çünkü zaten AKP’den oy alacak ve AKP oyları 2011’e göre azalacak.

Bir de HDP’nin de barajı aşma durumu var. Bu durumda alınacak oylar milletvekili sayılarını da büyük oranda etkileyecek. MHP’nin de barajı aştığı böylesi bir tabloda AKP’nin birinci parti olsa bile milletvekili sayısıyla tek başına iktidar olması imkânsız.

Kaynak: Erdem Gül/Cumhuriyet Gazetesi

  :

  :

  :

  :

  "​İşte CHP’nin yüzde 35 hesabının sırrı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ