Gezi'ye destek veren polis müdürü hakkında karar verildi

Gezi eylemlerinin başladığı günlerde Facebook’taki sayfasında eylemlere destek mesajları yazınca meslekten çıkarılmıştı. Polis müdürü iptal davasıyla görevine iade edildi.
M.S.T., “Polis hedef alıyor, öldürmek için vuruyor”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “AKP istifa” paylaşımları yaptı. İhbar üzerine İçişleri Bakanlığı’nca, “Amri ya da üstlerinin icraatına karşı çıkmak ve bu hareketi toplu hale dönüştürerek, görev yapılmasını veya göreve çıkılmasını engellemek” suçundan meslekten çıkarıldı. M.S.T. yürütmenin durdurulması istemiyle Ankara 15’inci İdare Mahkemesi’nde iptal davası açtı. Mahkeme de 18 Haziran’da yürütmeyi durdurdu. 

‘HEDEFTE KİMSE YOK’

Mahkeme kararında, anayasanın 25’inci ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu maddesine göre herkesin düşüncesini açıklama özgürlüğüne sahip olduğu, bu hakkın haber veya görüş alıp verme özgürlüğünü de içerdiği vurgulandı. M.S.T.’nin Facebook paylaşımlarının ‘davacının kişisel görüşlerinin ifade edilmesinden öteye gitmediği, herhangi bir kişi ve kurumu hedef alıp hakaret etmediği’ belirtildi.

Kaynak: Sol

  :

  :

  :

  :

  "Gezi'ye destek veren polis müdürü hakkında karar verildi" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete