'İran gazını Türkiye üzerinden götürmek mümkün'

İran Dışişleri Bakanlığı Ticaret ve Enerji Müzakereleri Direktörü Cevad Emin Mansur, uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından Avrupa'ya doğalgazın Türkiye üzerinden ulaştırılmasının mümkün olduğunu söyledi.
Mansur, İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasının ardından doğalgaz kaynaklarının Avrupa pazarına arzını da değerlendireceklerini vurguladı. Mansur, "Avrupa pazarından talep olması halinde, doğalgazın Türkiye üzerinden taşınması mümkün. Böyle bir ticareti etkileyecek birçok faktör var, şimdiden ne olacağını söyleyemeyiz. Yaptırımların tamamının kaldırılmasını bekliyoruz, ardından doğalgazın pazarlanmasını, rotaları ve alıcıları değerlendirebiliriz" dedi.

İHRACAT KAPASİTEMİZE BAĞLI

İran'dan Türkiye'ye iletilen gaz miktarında salı günü yaşanan azalmanın, son günlerde ülkelerindeki kötü hava koşullarından kaynaklandığını belirten Mansur, Türkiye'ye satılan doğalgazdaki artışın üretim ve ihracat kapasitesine bağlı olduğunu dile getirdi. Mansur, "İran'ın Türkiye'ye ilettiği doğalgazda artış için temelde bir sorun görmüyorum. Çünkü, İran dünyada en büyük ikinci doğalgaz rezervine sahip, yani bunun için yeterli kaynak mevcut. Ama bu iki ülke arasındaki kontratlara; talebe, bizim üretim ve ihracat kapasitemize bağlı" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'YE İHRAÇ EDİYOR

Geçen yıl, 160 milyar metreküp doğalgaz üreten İran'ın tüketimi de aynı düzeylerde seyrediyor. İran, Türkmenistan'dan aldığı gazın bir kısmını Türkiye'ye ihraç ediyor.

Kaynak: Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "'İran gazını Türkiye üzerinden götürmek mümkün'" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete