Telefon şirketleri yalnızca mahkeme kararı olan konuşmaları TİB’e gönderecek

Danıştay, yalnızca mahkemelerin izin verdiği dinlemelerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (TİB) gönderilebileceğne hükmetti. TİB geçtiğimiz yıl aldığı bir kararla, şirketlerden tüm telefon konuşmalarının kendilerine gönderilmesini...
Danıştay, yalnızca mahkemelerin izin verdiği dinlemelerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (TİB) gönderilebileceğne hükmetti. TİB geçtiğimiz yıl aldığı bir kararla, şirketlerden tüm telefon konuşmalarının kendilerine gönderilmesini istiyordu.

Elektronik Haberleşme sektöründe 12 yılı aşkın süredir görev yapan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), TİB tarafından geçtiğimiz yıl alınan ve haberleşme özgürlüğüne getirilen sınırlamayı yargıya taşıdı.

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, sabit telefon hizmeti sunan şirketlerin tüm telefon trafiklerini TİB’e göndermesi yönündeki kararının iletişim özgürlüğü için darbe anlamı taşıdığını söyledi. Buna engel olmak için Danıştay’a dava açtıklarını ifade eden Arıak, şu bilgileri verdi: “Geçen yıl alınan bir kararla, sabit telefon hizmetleri sunan işletmecilerden tüm telefon trafiklerini TİB’e göndermeleri istenmişti. Bu durum işletmecilerin büyük mali külfetlerle karşılaşması anlamına geliyordu. Öte yandan vatandaşların mahremiyetleri ve haberleşme özgürlükleri de mutlaka güvenceye alınmalıydı. Mahkeme kararlarıyla yasal olarak dinlenebilecek insan sayısı, hiçbir zaman binde biri bile geçmezken, tüm konuşmaların bir noktaya toplanmasını doğru bulmadık.”

Konuyu hem ekonomik hem de özgürlükler anlamında değerlendirerek Danıştay’a başvurduklarını belirten Arıak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Danıştay Türkiye için çok önemli bir karar alarak bu uygulamanın yürütmesini durdurdu. Alınan karar, tüm telefon trafiğinin TİB üzerinden geçirilmesinin önüne geçiyor. Böylece milyonlarca kişinin görüşme bilgileri risk yaratacak ve savunmasız halde kaydedilmeyecektir. Geçen yıl bu kararı alan BTK, yapılan eleştirilere karşı yaptığı 13.10.2013 tarihli açıklamada söz konusu kararın “....yetkili ve görevli birimlerce mahkeme kararıyla belirli numaralara ilişkin dinleme yapılması sırasında karşılaşılan teknik sorunların giderilmesini sağlamak amacıyla....” alındığını belirtmişti. O tarihten sonra TELKODER, Sayın BTK Başkanı’nın desteğiyle TİB yöneticileriyle yaptığı toplantılardan sonra hem BTK’nın açıklamasında yer alan teknik güçlükleri ortadan kaldıran, hem gereksiz yatırımları önleyen hem de mahremiyeti sağlayan bir çözüm oluşturdu ve ilgililere bu çözümü anlattı. Bu çözüm, tüm telefon trafiği yerine sadece mahkemelerce izin verilen kişilerin teknik takibini sağlamaktadır.”

TELKODER’in hem teknik hem de hukuki çalışmalarıyla, bir yandan yasadışı telefon dinleme risklerini azaltarak özgürlük ve mahremiyeti korumaya çalıştığını; hem de yasal işlemlerin önündeki teknik sorunların aşılması için çözüm ürettiğini de ifade eden Arıak, alınan olumlu sonuçlardan mutluluk duyduklarını da belirtti.

  :

  :

  :

  :

  "Telefon şirketleri yalnızca mahkeme kararı olan konuşmaları TİB’e gönderecek" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ