Sahte imzalar yalanlanmadı

ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Mersin'de bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santralın imzaların sahte olup olmadığına ilişkin değerlendirmede bulunmaktan kaçındı.
Mersin’in Büyükeceli beldesine kurulmak istenen Akkuyu Nükleer Güç Santralına (NGS) ait Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporundaki nükleer enerji mühendislerinin imzalarının sahte olduğunu kriminal incelemeyle ortaya koyan TMMOB’ye Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yanıt geldi.

Bakanlığa bağlı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, cevabında imzaların sahte olup olmadığına ilişkin değerlendirmede bulunmaktan kaçındı, ÇED raporunu hazırlayan mühendislik şirketinin basın açıklamalarını TMMOB’ye yolladı.

Skandalla ilgili herhangi bir soruşturma veya inceleme yapılmadığı da TMMOB’ye gelen yanıtla anlaşıldı.

İMZA YALANLANMADI

TMMOB, BirGün’de çıkan haberin ardından 13 Ocak’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığına idari başvuruda bulunarak ÇED raporunu hazırlayan ÇED mühendislik firmasının yetki belgesinin iptalini, Akkuyu NGS projesi için verilen ÇED Olumlu kararının geri çekilmesini ve firma ve Bakanlık görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istemişti.

Bakanlığa bağlı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü 30 Ocak tarihli yanıtı, başvurudan bir ay sonra TMMOB’ye ulaştı. 4 sayfalık yanıtta, TMMOB’un yaptırdığı kriminal önincelemede sahte olduğu tespit edilen imzalara ilişkin Müdürlük hiçbir yorum veya yalanlamada bulunmadı.

SÜRECİ ANLATTI

ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü yanıtında Akkuyu NGS projesi hakkında yürütülen ÇED sürecinde başvurunun nasıl yapıldığını, Bakanlık olurunun nasıl verildiğini anlattı.

3 Nisan 2012’de Bakanlık tarafından düzenlenen Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı uyarınca, ÇED raporunun hazırlanması sürecinde nükleer enerji mühendislerinin de görev alması gerektiğinin belirlendiğini belirten Müdürlük, ÇED Raporunu hazırlayan firma tarafından bu kişilerin istihdam edildiğini ifade etti.

TOPU ŞİRKETE ATTI

Cevap yazısında, “Akkuyu NGS projesiyle ilgili olarak basında çıkan gerçek dışı haberlere istinaden ilgili tarafların yapmış olduğu açıklamalarla söz konusu haberler yalanlanmıştır” ifadesiyle yetinildi.

Sahte imza konusunda resmi bir yalanlama yapılmadı. ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü TMMOB’ye gönderdiği yanıtta iddiayı bizzat yalanlamazken, ÇED raporunu hazırlayan Dokay ÇED Çevre Mühendisliği şirketinin iki farklı basın açıklamasını ekte yolladı.

Yanıtla birlikte, aradan geçen sürede ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün sahte imza skandalıyla ilgili hiçbir adım atmadığı da anlaşıldı.

Müdürlük yanıtında kurum içinde, raporun sahte olduğuna ilişkin kriminal öninceleme raporu alınan imzaların başka bir heyet tarafından incelendiğine dair herhangi bir ibare yer almadı.

Yaptığı idari başvuru hakkında hiçbir işlem yapılmayan TMMOB’un, sahte imza skandalını ilerleyen günlerde yargıya taşıması bekleniyor.

Nükleer raporuna sahte imza atılmış...NE OLMUŞTU?

TMMOB’nin yaptırdığı incelemeyle, Akkuyu NGS projesi ÇED sürecinden sorumlu nükleer enerji mühendisleri tarafından iki ayrı ÇED raporuna atılan imzaların, mühendislerin şahsi imza beyannamelerindeki imza örnekleriyle örtüşmediği ortaya konmuştu.

Projenin onaylanmasını sağlayan Nihai ÇED Raporunda imzası bulunan mühendisin 6 ay önce görevden ayrıldığı anlaşılmıştı.

BirGün’de yayımlanan haberin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce haberlerin Türkiye’nin gelişmesini engellemek isteyenler tarafından maksatlı olarak yapıldığını ileri sürmüştü.

Kaynak: Doğu Eroğlu / Birgün gazetesi

  :

  :

  :

  :

  "Sahte imzalar yalanlanmadı" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ