Ödüllü yeşil alan yok edilecek

Uluslararası Habitat Ödülü sahibi İstanbul’daki Bahçeşehir Göleti yapılaşmaya açılıyor.
Bahçeşehir’in yeşil alanı için adeta ölüm fermanı çıkarıldı. Bahçeşehir Göleti ile ilgili imar değişikliği ilk olarak 2013’te gündeme geldi.

YİNE AKP'Lİ BELEDİYE

Çevre Bakanlığı’nın askıya çıkarılan planına göre; gölet etrafındaki yeşil alana binlerce metrekare ticari yapı ve konut yapılabilecekti. Halkın tepkisi üzerine karar geri çekildi.  Sözcü'den Hande Zeyrek'in haberine göre bu kez AKP’li Başakşehir Belediyesi, gölette betonlaşmaya neden olacak yeni bir değişiklik için harekete geçti.

Belediye, mevcut imar planında “park ve yeşil alan olarak geçen göletin etrafına yüzde 5’ten fazla inşaat yapılamaz” ibaresinden faydalandı.

BELEDİYE MECLİSİNDE GÜNDEME GELDİ

 Zaten kullanılmış olan yüzde 5’lik inşaat hakkını yok sayıp, göl etrafına lokanta ve kafeterya gibi yeni yerlerin hasılat paylaşımlı olarak yapılması için çalışma başlattı. Bahçeşehir Göleti’yle ilgili plan önceki gün belediye meclisi gündemine geldi.

CHP’liler, ‘bu rant planı’ diyerek itiraz etti. Yapılaşmanın önünü açan karar kavgaların arasında AKP’lilerce kabul edildi. CHP’li Meclis Üyesi Hadi Akmugan, “Orada lokantalar var. Belediye sanki imardaki yüzde 5’lik inşaat hakkı kullanmamış gibi yeniden yapılaşma istiyor.Bu olursa göletteki inşaat alanı yüzde 10’a çıkacak.Mecliste konuştuğumuz sırada darp edildik. Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da kavgayı AKP’lilere ve güvenliklere ‘vurun’ diye fişekledi. Karakola gidip şikayetçi olduk” dedi.


Kaynak: Sözcü / Hande Zeyrek

  :

  :

  :

  :

  "Ödüllü yeşil alan yok edilecek" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ