Tekirdağ Valiliği'nden skandal 'emir yazısı' için açıklama

'Valilik emri' ibareli yazı, meğer sadece duyuruymuş...
Tekirdağ'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü toplu açılış töreni öncesi tüm resmi kurumlara gönderilen skandal yazıyla ilgili Milli Eğitim Müdürü Halis İşler yazılı açıklama yaptı. Yazının emir niteliğinde olmadığını iddia eden İşler, "Bu yazıda ise herhangi bir zorlama olmamıştır, sadece duyuru niteliği taşımıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Tekirdağ'da yaptığı toplu açılış programı öncesinde Tekirdağ Valiliği 4 Mayıs 2015 günü tüm resmi kurumlara gönderdiği skandal bir yazıyla katılım sağlanmasını istemişti. Resmi kurumlara gönderilen yazılardan Çorlu'da tüm resmi ve özel okul ve kurum müdürlüklerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Güçlü imzalı örneğinin basında yansımasının ardından açıklama geldi. Tekirdağ Milli Eğitim Müdürü Halis İşler, resmi kurumlara gönderilen yazının 'emir' değil duyuru niteliği taşıdığını iddia ederek şöyle dedi:

SADECE DUYURU NİTELİĞİNDEYMİŞ...

"Sayın Cumhurbaşkanımız gelişi ile Milli Eğitim Bakanlığımızın ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 18 kuruluş da açılış programına dahil edildi. Bu 18 kuruluşun açılış bedelleri de maliyetleri de 52 trilyonluk bir bedeldir. Bunun için de valiliğimiz bütün ilçelere ‘bu şekilde resmi bir açılış var müsait olanlar katılabilir' diye bir davet gönderdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de bu yazıyı okullara da göndermiş. Hiçbir şekilde baskı veya zorlama ile açılışa mecbur katılacaksınız dememiştir. Okul müdürlüklerine yazılan yazıda, dersi olmayanlar müsait olanlar gelip bu programa katılabilir. Bizim 18 tane açılışımız oldu. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 18  açılışın 52 trilyonluk olduğu bir yerde Milli Eğitim'den de birilerinin olması gerekiyor. Bu yazıda ise herhangi bir zorlama olmamıştır, sadece duyuru niteliği taşımıştır."

VALİLİK DE AÇIKLAMA YAYINLADI

Tekirdağ Valiliği'nin resmi internet sitesine konulan basın açıklamasında da yazıların davet içerdiği ileri sürüldü. Valilik açıklamasında da şöyle denildi:

"Valiliğimizin 03.05.2015 tarihli yazısı ile kaymakamlıklar ve kamu kurum ve kuruluşlarına, sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleştirilecek olan 'toplu açılış tören programı' bildirilmiş ve ilgili kurum amirleri davet edilmiştir. Hizmete giren 49 yatırımın 18 adedinin Milli Eğitim yatırımı olması dolayısıyla Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de kurumuna bağlı birimlere duyuru yapmıştır."

YAZIDA "EMİR GEREĞİ" DENDİ

Tekirdağ Valiliğinin tüm resmi kurumlara gönderdiği yazının Çorlu'dan okulları gönderilen örneğinde ise 'valilik emir yazısı' olduğuna dikkat çekilerek şu sözlere yer verilmişti:

"Tekirdağ Valiliği'nin ilgili emirleri gereği, 05/05/2015 tarihi Salı günü saat 16.00'da ilimizi ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı törene katılmak üzere, tüm resmi ve özel okul/kurum müdürlerinin, dersi olmayan öğretmenlerin ve diğer personelin, belirtilen saatte katılımının sağlanmasını, okul servis araçlarından imkanlar dahilinde yararlanılmasını, servis sağlayamayan okul ve kurumlarımızın Tekirdağ'da yapılacak törene katılabilmeleri için, ilçemiz Kaymakamlık binasının önünden servis araçlarının hareket edeceğinin bilinmesini ve en geç saat 14.00'de bütün personelin Kaymakamlık önünde hazır bulunması hususunda gereğini rica ederim."Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Tekirdağ Valiliği'nden skandal 'emir yazısı' için açıklama" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ