Bakan Işık kimyasal olmadığını da hissetti!

Dilovası’nın Çerkeşli Köyü yakınlarında, yol kenarındaki toprağın yağışlarlarda kayması sonucu altından yaklaşık 100’er kiloluk çuvallar içinde gömülü siyah bir madde ortaya çıktı. Bakan Işık ise çıkan haberlere 'çakma haber' yorumu yaptı.
Kimyasallarla ilgili haberler üzerine harekete geçen Kocaeli Çevre İl Müdürlüğü ekipleri buraya giderek numune aldı.

Numuneler tahlil için TÜBİTAK’a gönderilirken, atıklar da Çevre İl Müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde Dilovası Belediyesi ekipleri tarafından çıkarılmaya başlandı.

KİMYASAL MADDE TÜBİTAK'A İNCELEMEYE GÖNDERİLDİ

Önceki gün başlayan ve dün de devam eden çalışmalarda ekipler özel kıyafetler giydi. Buradan çıkarılan atıklar, bertaraf edilmek üzere İzmit Atık ve Artıkları Arıtma, Yakma ve Değerlendirme Anonim Şirketi (İZAYDAŞ) tesislerine götürüldü. TÜBİTAK’a incelemeye gönderilen bu kimyasal maddenin ne olduğu analiz sonucu belli olacak. 

YOLUN ALTINDA OLABİLECEĞİ BELİRTİLDİ

Çevre İl Müdürlüğü ekipleri, atık maddelerin bulunduğu çuvalların üzerindeki yazılardan hangi firma tarafından kullanıldığının ortaya çıkabileceğini bildirdi. Bertaraf edilmek üzere İZAYDAŞ’a gönderilen atıklardan Organize Sanayi Bölgesi’ne giden yolun altında da olabileceği belirtildi.

Kocaeli Bölgesi’nde, özellikle Gebze, Dilovası ve çayırova sınırları içinde geçen yıllarda birçok noktada kazı yapılmış ve bazıları varillerle, bazıları çuval veya orjinal ambalajlarıyla gömülü kimyasal ve diğer sanayi atıkları çıkarılmıştı.

ÇAKMA HABER

Bilim Sanayii ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Toprak kayması filan yok. Belli ki oradan geçerken birisinin bıraktığı atık. İnceleme sürüyor.

Ortaya neyse çıkacak. Bir kişinin yaptığı sorumsuzluğu Dilovası adı ile birleştirmek Dilovası’na haksızlıktır.

Toprak kayması gibi bir şey yok.Dilovası’nda çevreye zarar verecek hiçbir üretime izin vermiyoruz. Çakma haberleri yapmayı biraz daha dikkatle değerlendirmenizi rica ediyoruz"
dedi. 

Kaynak: Hürriyet

  :

  :

  :

  :

  "Bakan Işık kimyasal olmadığını da hissetti!" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ