close

Selahattin Demirtaş: Başbakan Pinokyo'ya dönüşecek

Demirtaş, Davutoğlu'nun sürekli yalan söylediğini ileri sürerek, "Yalan söyleme konusunda utanmazlar, arlanmazlar yüzleri de kızarmıyor. Ama bu gidişle Ahmet Davutoğlu seçimi tamamlamadan Pinokyo'ya dönüşecek." dedi
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bingöl PTT Meydan'ında yaklaşık 10 bin kişiye seslendi. Demirtaş, ülkenin Kenan Evren anayasasından kurtulması gerektiğini belirterek, "Şu anki anayasa ne bize yakışıyor ne de tek bir yurttaşa yakışıyor.

Bu anayasadan kurtulmadığımız müddetçe maalesef Türkiyede ne barışı, ne kardeşliği geliştirebilir. Yeni bir anayasa yapmamız lazım.


"EŞİT YURTTAŞ"

Yani her birimiz böşörtülü olan, Alevi olan, Hıristiyan olan, Kürt olan, Türk olan, Çerkez olan herkesin eşit yurttaş kabul edildiği özgürlükçü bir anaylasa yapmamız lazım. Yani her biriniz anayasaya baktığınızda bu benim anayasamdır diyebilmelisiniz.

Türkiye'nin hiç bir insanının ayırmayan anayasa yapmak lazım. Bu da ancak HDP mecliste olursa olabilir. Siz HDP'ye oy vermekle sadece bir partiye oy vermiş olmayacaksınız. Kimliğinizle, inancınızla, yaşam tarzınızla eşit ve özgür yurttaşlığa evet diyeceksiniz.


"TEK ADAMLIK TEHDİTİ"

HDP'ye mühür bastığınız an ben onurlu yurttaş olarak bu anayasada varım diyeceksiniz. Eğer ki, başarır ve güçlü şekilde parlamentoda olursak bizler artık Türkiye'nin rahat nefes alacağı ülkeye adım atmış olacağız.

Bir kez Başkanlık gibi bir tehditten kurtulmuş olacak. Tek adamlık tehdidinden çıkıp tehdidinden kurtarmış olacağız ülkeyi"
dedi.

"VİCDANİ RED HAKKI"

Demirtaş, zorunlu askerlik konusuna değinerek, "Zorunluk askerlik meselesine gelince. Ben askerlik yapmak istemiyorum diyen bütün gençler için vicdani red hakkı.

Ben askere gitmek istemiyorum ,örneğin bir sağlık kurumunda çalışmak istiyorum diyorsa o onun hakkıdır. Asker sayısını yarı yarıya azaltmak ve askeri harcamaları yani 60 katrılyon tasarruf sağlıyor. Askeri harcamayı yarıya yarıya sağlasak bile sağlıyor.

Bizler bu ülkenin kaderini değiştirecek bir seçim sonucu ortaya çıkarabilirsek artık çocuklar, gençler, yaşlılar, engelliler, esnaflar emekliler her biriniz insan onuruyla nasıl yaşandığını göreceksiniz. İnsana kıymet değer vermek nedir onu hissedeceksiniz ve geçen 90 yıla hayıflanacaksınız"
dedi.

"BAŞBAKAN PİNOKYOYA DÖNÜŞECEK"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün Bingöl'de olduğunu hatırlatan Demirtaş, "Burada Başbakan. Bingöl halkının gözünün içine baka baka bir kez daha yalan söyledi.

O değilmiydi Genç Köprüsü'nde 4 kişiyi infaz ettiren. Kendisine buradan tekrar hatırlatmak istiyorum. Ey Başbakan bak iki gün önce benim durduğum yerdeydin, 2 kilometre ötede senin emrinle 4 kişi infaz edildi. Ve, çıktın televizyonlarda dedin ki, hainler cezalarını buldular.

Bizatihi talimat verdim, gereği hemen yapıldı dedin. Bak şimdi ortaya çıktı ki, balistik raporlarıyla ortaya çıkti ki, senin infaz ettirdiğin 4 kişinin Bingöl Emniyet Müdürü suikastiyle hiç bir alakası yokmuş. Ve sen utanmadan, sıkılmadan geldin burada Bingöl'de o infazları savundun yahu.

Sen Bingöl'e özür borçlusun. Buraya çıkıp ey Bingöl halkı özür diliyorum demen lazımdı. Biz bir hata yaptık ya da bilinçli yaptık, ben bir talimat verdim Bingöl Köprüsü'nde 4 kişiyi infaz ettiler, katlettiler bundan dolayı pişmanım, özür diliyorum demen lazımdı.

Ama gelip burada pişkince Bingöl halkının gözlerinin içine baka baka yalanlar söyleyip Bingöl halkına yalanlar söyleyip hakaret edip gerisin geri gittin.

Bingöl halkı artık bunu bir görsün, elini vijdanına koysun ve 7 Haziran'da bunlara artık öylesine bir cevap versin ki, bir daha Bingöl meydanına çıkmaya utansınlar. Yalan söyleme konusunda utanmazlar, arlanmazlar yüzleri de kızarmıyor.

Ama bu gidişle Ahmet Davutoğlu seçimi tamamlamadan Pinokyo'ya dönüşecek. Her gün burnu uzayacak. Yalan konuşa konuşa her gün Pinokyo gibi burnu uzayacak. Her gün bir yalan çirkin iftirayla meydan meydan dolaşıyor"
dedi.

"MADEM YÜZDE 50 OYUNUZ VAR İŞİNİZE BAKIN"

Demirtaş, "Bir başbakan neden yalan konuşma ihtiyacı duyar" diyerek şöyle konuştu: "Mesela yüzde 50 oyumuz var diyorlar. Biz güçlü bir iktidarız diyorlar. Her gün anket açıklıyorlar oyları yüzde 48-50'ymiş. Madem öyle.

Madem yüzde 50 oyunuz var. Niye HDP barajı geçmesin diye bu kadar uğraşıyorsunuz. Niye bizim üzerimizden yalan, çirkin iftiralarla bir seçim kampanyası yürütüyorsunuz.

İşinize gücünüze bakın o zaman. Madem HDP barajın altında, madem sizin yüzde 50 oyunuz var. Hoş helal olsun kardeşim, hadi buyrun. Onlarda farkında. Saltanat gidiyor.

7 Haziran'dan sonra Hesap sorucular gelecek. Çaldıklarınız, vurduklarınız, öldürdükleriniz, kırdıklarınız, yaktıklarınızın hesabını soracak olanlar geliyorlar. O yüzden korkuyorlar, paniklemiş durumdalar. Valla kusura bakmasınlar. Her gün korkularını arttıracağız.

Tek bir saniye rahat huzur vermeyeceğiz. Senin artık sarayında sana huzur yok kardeşim, kusura bakma. HDP var artık, HDP. Bu halkın adaletini, eşitliğini, kardeşliğini, barışını savunan HDP var artık. Ve biz kusura bakmasınlar her gün korkularını arttıracağız.

Tek bir saniye rahat, huzur vermeyeceğiz. Senin o lüks sarayında sana huzur yok kardeşim. Ülkenin barışısını da bizler kuracağız."


BİNGÖL DAĞLARI"NDA KURŞUN YERİNE, KUŞ SESİ DUYULACAK

Çözüm sürecinin bozulmasına izin vermeyeceklerini belirten Demirtaş, "Şüpheniz olmasın çözüm süreci çözüm masası demokratik barış süreci asla bozulmasına izin vermeyeceğiz.

Barışın teminatı HDP'dir. İçiniz rahat olsun. Asla bu ülkede savaşın yeniden başlamasına izin vermeyeceğiz . AKP'nin geri adım atmasına, çark etmesine rağmen bu ülkede barışı sağlayacağız.

Bingöl dağlarında kurşun sesleri değil, kuş sesleri olacak. Bunun teminatı biziz. Dolmabahçe mutabakatının teminatı sizsiniz. Çözüm süreci HDP'nin başarısıyla daha güçlü şekilde ilerleyecektir.

Seçimi kazandığımız akşam sadece Ak Parti'yi yenmiş olmayacağız. Cumhurbaşkanı'nı, Başbakanı, 81 ilin valisin, emirlerindeki bütün kaymakamları, bütün yandaş medyalarını yenmiş olacağız. Sıradan bir güçle mücadele etmiyoruz. Güçlerini küçümsemiyorum ama bizimde Allahımız var, halkımız var çok şükür"
dedi.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Selahattin Demirtaş: Başbakan Pinokyo'ya dönüşecek" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete