ABD Adalet Bakanlığı: AKP, CIA'nın eski başkanıyla anlaştı

Amerikan gizli haber alma örgütü CIA’in eski başkanlarından Porter Goss’un danışmanlık hizmeti ve lobi çalışmaları için AKP hükümetiyle anlaştığı ortaya çıktı.
The Intercept, Porter Goss’un AKP hükümetiyle anlaştığına dair ABD Adalet Bakanlığı’ndaki kayıtlara ulaştı. Dış Temsilciler Tescil Yasası kayıtlarına göre hali hazırda Amerika’da Türkiye adına faaliyet gösteren Dickstein Shapiro danışmanlık firmasının bünyesindeki Porter Goss, bundan sonra Türkiye lehine çalışacak.

Goss’un Türkiye’ye anti-terörizm dahil çeşitli konularda danışmanlık yapacağı, ayrıca ABD Kongre üyeleri arasında ‘Türkiye’nin önemine dair‘ lobi faaliyetleri yürüteceği belirtildi.2006'DA CIA'DEN İSTİFA ETTİ

2004’’te CIA’in başına atanan Cumhuriyetçi kökenli Goss, 11 Eylül4’den dolayı eleştirilen teşkilatta iddialı bir değişime girişmiş, birçok bürokrat ve ajanı karşısına almıştı. Goss 2006’da sürpriz bir şekilde dönemin başkanı George W. Bush’a istifasını sunmuştu.

TÜRKİYE'NİN GOSS SEÇİMİ 'TUHAF'

The Intercept’in haberinde Goss’un CIA günlerinde “Özgürlüğe alternatif hiçbir şey yoktur. İnsanların potansiyellerinin tamamına ulaşabilmesini sadece özgürlük sağlayabilir”açıklaması hatırlatılırken, Türkiye’deki basın özgürlüğü düşünüldüğünde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’sinin Goss seçiminin ‘tuhaf‘ olduğu belirtildi.

Hükümetin birçok gazeteciyi tutuklattığı, barışçıl gösterilere şiddetle karşılık verdiği ve sosyal medya sansürleri de hatırlatıldı.

Haberde Türkiye’nin IŞİD’le mücadele konusunda ABD’nin yanında yer aldığı ancak IŞİD militanlarının hala Türkiye’nin Irak ve Suriye sınırlarından kolayca geçiş yapabildiği de vurgulandı.

Kaynak: Diken

  :

  :

  :

  :

  "ABD Adalet Bakanlığı: AKP, CIA'nın eski başkanıyla anlaştı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete