Öğretmene dava: 'Hırsız' sözünü aktarmak da suç!

AKP iktidarı tarafından 'hırsız, katil' sözlerine karşı açılan hakaret davalarına bir yenisi daha eklendi.
Bolu'da fen bilgisi öğretmeni olan U.K. hakkında 'Ülkenin başında hırsızlar var' dediği iddiasıyla hakkında kamu görevlisine hakaret suçlamasıyla dava açıldı.

Üstelik U.K. söz konusu ifadeyi başka bir öğretmenin söylediğini, bu sözleri sadece öğrencilere aktardığını ancak buna karşılık kendisine dava açıldığını söyledi.

HAPİS İSTEMİYLE DAVA

Canip Baysal Ortaokulu'nda çalışan 36 yaşındaki  U.K. hakkında geçen mayıs ayında önce idari soruşturma başlatıldı.

Müfettişlerin hazırladığı rapor üzerine hakkında disiplin cezası uygulanarak maaşından kesinti yapıldı. Ardından 'kamu görevlisine hakaret' ettiği iddiasıyla iki yıla kadar hapis istemiyle Bolu 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

'BEN SADECE AKTARDIM'

DHA'nın haberine göre, ilk duruşmada ifade veren U.K., hakkındaki suçlamaları reddetti. Okul öğretmenlerinden H.A.Y. hakkında da öğrencilere 'Başımızda hırsız var' diye konuşma yaptığı iddiasıyla Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayet edildiğini ve anlatan U.K.,şu ifadeleri kullandı; "Öğretmen şikayet edildiği için okulumuza müfettiş gelmişti.

Sınıfta öğrenciler 'H.A.Y. öğretmenimizi neden şikayet etmişler?' diye sorunca ben de, 'Başımızda hırsızlar var' diye bir kelime kullanmış, ancak bu iftiradır dedim.


"KABUL ETMİYORUM"

Daha sonra Milli Eğitim müfettişleri işin içine beni de katarak sanki bu cümleyi ben söylemişim gibi hakkımda idari işlem yapmışlar. Üzerime atılı suçu kabul etmiyorum."


Tanıklık yapan sekiz öğrenci ile hakkında şikayet bulunan öğretmen H.A.Y. de U.K.'nın sözlerini doğruladı. Öğretmen H.A.Y., "Bu olayın başlangıcı benim bir veli tarafından şikayet edilmem ile başladı. Okul müdürü, benim Ak Parti'ye oy verenleri aşağıladığım gerekçesi ile şikayet edildiğimi söyledi.

Müdürün söylediğine göre, 'Bu hırsızları başımıza siz getirdiniz' şeklinde sözler söylemişim. Hocamız U.'nun sınıfta söylediği sözler de benim söylediğimi iddia ettikleri sözlerdir"
diye konuştu.

Öğretmen U.K.'nın avukatı Bedia Baran Bulut ise müfettişlerin öğrencilere baskı yaparak ifadeler aldığını ve tarafsız soruşturma yapmadıklarını belirterek, "Kaldı ki tarafsız bir soruşturma yapılmamış, lehte olan deliller toplanmayarak sadece aleyhte olan deliller toplanmıştır" dedi.

Mahkeme, duruşmayı 7 Temmuz tarihine ertelendi.

Kaynak: BirGün

  :

  :

  :

  :

  "Öğretmene dava: 'Hırsız' sözünü aktarmak da suç!" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ