​Cennette tam gaz katliam!

Bodrum, Pina Yarımadası’ndaki “Yıkılacak” denilen otel bitti... Şimdi ikincisi yükseliyor...
Ağaçlar kesilerek ve deniz dolgusu yapılarak 3 yıl önce 8 katlı bir otel inşa edilen Pina Yarımadası, bir kez daha doğa katliamı ile gündeme geldi. Koruma altındaki Pina’da iki otel inşaatına daha başlandı

Muğla’da Milas İlçesi’nin Çomça mevki, kamuoyunda Bodrum Pina Yarımadası adı ile tanınıyor. Mevki, Bodrum Turistik Destinasyonu kapsamında kabul ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bölgeyi turizm bölgesi kapsamına almasının ardından yarımadanın yapılaşmaya açılması için 2007 yılından bu yana 6 defa imar revizyon planı, geçen yıl da uygulama imar planı yapıldı.

Önce, deniz dolgusu da yapılarak sekiz katlı bir otel inşa edildi. Devleti yönetenler eleştiri ve uyarılara aldırış etmedi. Şimdi, halep çamları ile ünlü yarımadaya yeni beton yığınları yapılıyor. Yarımadanın doğal dokusu bozulurken, orman yok ediliyor.

İKTİDAR PARSEL PARSEL SATTI

AKP iktidarı yarımadayı parsel parsel satarken, yarımadada şu günlerde iki ayrı otel inşaatı yükseliyor. Otellerden birini Hamza Balcı isimli işadamına ait Güvercinlik Turizm Ticaret A.Ş. yapıyor. 78 bin 855 metrekarelik parselin 48 bin metrekaresi inşaat alanı.

Bu otel, 50’si suit oda olmak üzere toplam 208 odalı ve 463 yatak kapasiteli. 3 katlı inşa edilen tesisin önümüzdeki yıl Begonia Tatil Köyü adı ile faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu yapının yanı başında Maksimum Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Turizm Ticaret A.Ş.’nin inşaat faaliyeti var.

Bu otel ise 83 bin 810 metrekare parselde toplam 53 bin 627 metrekare inşaat alanına sahip. Otel 231 odalı ve 463 yataklı olacak. Tesisin önümüzdeki sene Coronas Otel ismi ile açılması öngörülüyor. Antalyalı işadamı Enis Ocaklı’nın yönetim kurulu başkanı olduğu şirketin büyük ortağı ise Rus işadamı Alexander Ivanchey.

KATLİAMA ONAY VERDİLER

Her iki şirket de Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan üst kullanım hakkını elde ederek bu alanları 49 yıllığına kiraladı. Tahsisin sonrasında Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın gerekli izin ve ruhsatları verdiği iki şirket de otellerin faaliyete girebilmesi için Milas Belediyesi’ne işyeri açma ve işletme ruhsatı başvurusunda bulunacak.

Pina Yarımadası’ndaki yapılaşmaya kamuoyu tepkili. Yarımada, Milas İlçesi sınırı içinde yer aldığı için 5 kata kadar yapılaşma izni alabiliyor. Çevreciler ve sivil toplum örgütleri ise doğa katliamına isyan ediyor. Ormanla kaplı yarımadada türüne az rastlanan halep çamları bulunuyor.

ORMANIN BİR BÖLÜMÜ YANMIŞTI

Fakat yapılaşma nedeni ile binlercesi yok oldu. Yeni otellerin inşa edildiği bölgenin önemli bir bölümü ise 8 yıl önce çıkan yangında kül olmuştu.

Kanuna göre yanan orman alanının yeniden ağaçlandırılması gerekiyordu. Aynı bölgede 2012’de 8 katlı otel yapılmış, yetkililer kamuoyundaki büyük tepkilere aldırış etmemişti. Yarımadada başka otellerin de inşa edilmesinin planlandığı iddia edildi.

Kaynak: Gökmen Ulu/Sözcü

  :

  :

  :

  :

  "​Cennette tam gaz katliam!" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete