​Sandık görevlilerini sendikaya göre fişlemişler

Sandık başında görev yapacak kişilere verilen kurslara başvuranların; üye olduğu sendikaya göre fişlendiği ve ayrı eğitime alındığı öne sürüldü... Bazı yerlerde ise kursa katılmak isteyenlere 'kontenjan doldu, siz yemek kursuna gidin' önerisi yapıldı
KARŞI GAZETE | ÖZEL

SANDIK GÖREVLİSİ KURSU DOLDU, YEMEK KURSU VERELİM...


Sandık  başlarında görev yapacak kişiler için Hükümet, bu yıl ilk kez sertifika programı uygulama kararı almıştı. Her ne kadar 'sandıkta görev yapmak için bu sertifika zorunlu değil' algısı yaratılsa da, son anda  bu belgelerin sandıkta görevlendirilecek kişiler için bir kriter  olacağı  düşünülüyor.

"SANDIK GÖREVLİLERİNİ SENDİKAYA GÖRE FİŞLEYİP, AYRI EĞİTİM VERİYORLAR

Söz konusu eğitimler ise çoğu yerde yapıldı. Bu doğrultuda sandık başkanı ya da  görevlisi olacak kişiler, bulundukları il ve ilçelerdeki halk eğitim merkezlerinde 1 günlük eğitim alıyor.

KURSA KAYIT TARİHLERİ BAZI YERLERDE DUYURULMADI...

Daha önce, bu eğitimlerden herkesin eşit şekilde  haberdar edilmediği, el altından AKP'ye yakın sendika ve kişilere kayıt tarihi konusunda bilgi verildiği ve kontenjanların doldurulduğuna dair eleştiriler  yapılmıştı. Bu kez çarpıcı bir iddia daha ortaya atıldı.

Birleşik Kamu- İş Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan'ın Karşı Gazete'ye verdiği bilgiye göre; Eğitim Bir-Sen üyelerine bu sertifika programında  farklı  bir sistem uygulandı.

Bu uygulamanın Eğitim Bir- Sen üyelerine ayrıcalık anlamına geldiğini öne süren Ali Taştan, gazetemize şu açıklamayı yaptı:

EYÜP HALK EĞİTİM MERKEZİ'NDE SENDİKAYA GÖRE FİŞLEME...

"İstanbul Eyüp Halk Eğitim Merkezi'nde, sandık eğitim kursuna başvuran grup ikiye ayrılmış. Yandaş sendika Eğitim Bir-Sen üyelerine ayrı, diğer kişilere  ayrı eğitim verilmiş. Kursa başvuranlara 'hangi sendikaya üyesiniz?"  diye sormuşlar, Eğitim Bir-Sen üyesi
olmayan herkesi de ikinci gruba yönlendirmişler.

Bu bir günlük programda Eğitim Bir-Sen üyelerine verilen eğitimde, seçimde AKP lehine sonuç yaratabilecek bazı  uygulamalarla ilgili telkinde bulunulduğunu düşünüyoruz.

SANDIK TUTANAKLARI VE ÇİZELGELERİ KİME EMANET?

Örneğin, geçen yıl sandıklardaki oy pusulaları teslim edilirken sadece tek sayfa tutanak torba dışında kalıyor ve veriliyordu. Bu yıl, oy dağılımını gösteren çizelge de oyların tutulduğu mühürlü torba dışında kalacak. Tutanakla birlikte, ilçe seçim kurullarına teslim edilecek. Çizelgelerin ya da tutanakların değiştirilmesi endişesi yaşıyoruz..."

SANDIĞI BOŞVER, YEMEK PİŞİR!

Taştan, bu kursları veren bazı  halk eğitim merkezi yetkilerinin; Eğitim- İş vb. sendikalara üye olan kişilere 'sandık görevlisi eğitimi kursunda kontenjan doldu, siz en iyisi kendinize biçki- dikiş ya da yemek kursu bulun' önerisi yaptığını  da söyledi. "Böylece güya üstü kapalı olarak Eğitim Bir- Sen üyesi olmayanlarla dalga geçiliyor" değerlendirmesi yaptı.

Burcu Oral Evren | karsigazete.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "​Sandık görevlilerini sendikaya göre fişlemişler" hakkında Tweetler

  DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ