ABD ordusu, kadın askerlere kapalı olan pozisyonları açıyor

ABD Savunma Bakanlığı, orduda kadın askerlere kapalı olan tüm pozisyonların, 1 Ocak 2016'dan başlayarak kadın askerlere de açılacağını açıkladı.
ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, söz konusu tarihten itibaren, istenilen yetenek ve standartlara sahip olmaları koşuluyla, ABD ordusundaki tüm pozisyonların kadın askerlere de açıldığını duyurdu.

Carter, “Gelecekteki gücümüz, Amerika’nın bize sunduğu en iyi insanlardan yararlanmayı sürdürmeli. 21. yüzyıl, bu yeteneklerin bulunabileceği alanı daha da genişletmeyi gerektiriyor. Bu alan kadınları da içeriyor. Çünkü nüfusumuzun yüzde 50’sini kadınlar oluşturuyor. Ulusal güvenlik konusundaki başarımızı sürdürebilmek için, ülke yetenek ve kaynaklarının yarısını göz ardı etmeyi göze alamayız. Bizim standartlarımızı yakalayan her bireyi değerlendirmeliyiz” dedi.

YEŞİL BERE GİYECEKLER

Carter, ABD ordusundaki kadınların gerekli nitelikleri taşımaları ve istenilen standartları yakalamaları durumunda, daha önce yapamadıkları görevleri yapabileceklerini ifade ederek, “Bundan sonra tankları sürebilecek, havan top ateşleyebilecek, savaşta piyadelere liderlik yapabilecek, yeşil bere giyebilecekler” dedi.

ABD’de uzun süredir ordudaki kadın askerlerin özel harekat kuvvetleri ve muharebelerde ön cephedeki pozisyonlarda yer alıp alamayacakları tartışılıyordu.

Kaynak: ZETE

  :

  :

  :

  :

  "ABD ordusu, kadın askerlere kapalı olan pozisyonları açıyor" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete