ABD'den Erdoğan'a: "Her konuda aynı fikirde olmayacağız"

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Brüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.
NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Brüksel’de bulunan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki Kürt gruplara yardımcı olduğu için, ABD bölgenin kan glüne dönmesine katkıda bulunuyor yorumunda bulundu, bu konundaki görüşünüz nedir” sorusuna verdiği yanıtta, Türkiye ile her konuda aynı fikirde olmadıklarını söyledi.

Brüksel’de NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarıyla görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma Bakanı Carter, PKK'nın Suriye’deki kolu PYD'nin askeri kanadı YPG’yi terrorist örgüt olarak görmemesi ile ilgili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG ile mi berabersiniz. Biz hepsini tanıyoruz. Ama siz tanıyamadığınız için bölge kan gölüne döndü” sözleri ile ilgili soruyu, “Türk hükümetinin yorumu konusunda, sanırım dün öğlenden sonra yapılmıştı. Biliyorsunuz, açıkçası Türkiye, ABD’nin iyi ve uzun zamandır müttefiki. Kendileri ile her konuda aynı fikirde olmayacağız. Türkiye ile her zaman için her türlü teröre karşı çok güçlü olarak fikir birliği içindeyiz” diye yanıtladı.

YPG’nin adını anmadan, Suriye’de IŞİD’İ yenmek için yetenekli yerel güçlerle çalıştıklarını ve bunu yapmayı sürdüreceklerini belirten Carter, “Ama Türkiye ile de çok yakın olarak çalışıyoruz. Türk Savunma Bakanı da bugün yapılan görüşmelerde vardı ve İŞİD ile mücadelede Türkiye’nin çabalarını anlatması ve koalisyon güçlerinin katkısının artırılması konusunda büyük katkısı oldu” oldu diye konuştu.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "ABD'den Erdoğan'a: "Her konuda aynı fikirde olmayacağız"" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete