ABD'den Esad'a yanıt: İmkansız

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, ABD Başkanı Barack Obama’nın yıl sonunda görev süresi dolana kadar terör örgütü IŞİD’in Suriye ve Irak’taki sözde başkentlerinden temizlenmesinin mümkün olmayabileceğini söyledi.
Rice, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “Suriye’nin her karışını geri alacağız” sözlerine de yanıt verdi.

OBAMA'NIN GÖREV SÜRESİ DOLANA KADAR ÇIKARILAMAYABİLİRLER

Rice, Washington Post’un terörle mücadeleyi ve Obama’nın ardında bırakacağı başkanlık mirasını ele alan panelinde konuştu. Gazetenin dış politika ve ulusal güvenlik yazarlarından David Ingatius’un sorularını yanıtlayan Rice, bir soru üzerine, Obama’nın Beyaz Saray’daki süresi dolana kadar IŞİD’in Irak’taki Musul ve Suriye’deki Rakka sözde başkentlerinden çıkarılmasının gerçekleşmeyebileceğini ifade etti.

IŞİD İLE MÜCADELE ZAMAN ALACAK

Bunun başarılabileceğini emin bir şekilde söylemiyorum” diyen Rice, IŞİD ile mücadelenin zaman alacağını vurguladı. Rice, yaklaşık 2 yıldır Suriye ve Irak’taki IŞİD noktalarını hava saldırılarıyla hedef aldıklarını belirterek, 66 ülkenin destek verdiği çok uluslu koalisyonun bugüne kadar süregelen çabalarını hatırlattı.

ESAD'IN HER KARIŞI GERİ ALMASI 'İMKANSIZ'

IŞİD’i yenilgiye uğratmaya kararlı olduklarına vurgu yapan Rice, “Sahada istikrarlı bir şekilde ilerleme kaydediyoruz, bu her iki yerden (Rakka ve Musul) IŞİD’in kaçmalarını zorlaştırıyoruz.” ifadesini kullandı. Susan Rice, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “Suriye’nin her karışını geri alacağız” sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Esad’ın bu hedefinin “imkansız” olduğunu kaydetti.

DESTEKÇİLER İSTEKLİ DEĞİLLER

Esad’ın en büyük dış destekçileri Hizbullah, İran ve Rusya’ya dikkati çeken Rice, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu imkansız çünkü onun böyle bir kapasitesi yok. Bu mümkün değil çünkü onu destekleyenler kendi kara kuvvetleriyle bu kadar dahil olmaya istekli değiller.

Kaynak: AA

 

  :

  :

  :

  :

  "ABD'den Esad'a yanıt: İmkansız" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete