​Gazeteci Barış İnce’ye hapis cezası

BirGün Gazetesi Yayın Danışmanı Barış İnce’ye, Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret iddiasıyla açılan davada mahkemeye sunduğu ‘akrostişli’ savunması nedeniyle 21 ay hapis cezası verildi
17-25 Aralık soruşturmalarında açığa çıkan yolsuzluk iddialarını “Ceplerine duble yol yapmışlar” başlığıyla haberleştirmesi üzerine, BirGün Gazetesi Yayın Danışmanı Barış İnce’ye Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret iddiasıyla açılan davada, mahkemeye sunduğu akrostişli savunması nedeniyle 21 yıl hapis cezası verildi. Temyiz yolu açık olan davada, mahkeme heyeti cezayı ertelemedi.

Karara Yargıtay’da itiraz edeceklerini belirten BirGün gazetesi avukatı Ali Deniz Ceylan “İfadeleri sebebiyle bir gazeteci hakkında ceza kuruluyor. Çok hakkaniyet dışı bir şey olduğunu düşünüyoruz. Yargıtay’dan karar çıkana kadar Barış tutuklanamaz. Barış da hakkaniyetsiz, basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne haksız bir müdahale karar olduğunu düşünüyor. Biz tabii ümitliyiz. Yargıtay’ın böyle karar vermeyeceğini düşünüyoruz. Hukuk gereği bunun böyle olmaması gerekir” diye konuştu.

KARARDAN BİR AN ÖNCE GERİ DÖNÜN

Barış İnce’ye verilen 21 aylık hapis cezasına karşı Türkiye Gazeteciler Sendikası açıklamada bulundu. Söz konusu hapis cezasının kabul edilemez olduğunun belirtildiği açıklamada, “Muhalif düşünceye tahammül gösteremeyen iktidar, yargıyı da etkileyerek gazetecileri cezalandırmaktadır. TGS olarak üyemiz Barış İnce hakkında verilen bu hukuksuz karardan bir an önce geri dönülmesini istiyoruz” denildi.

"HIRSIZ, FAŞİST" TWEETİ PAYLAŞIM REKORU KIRDI

Hapis cezasının açıklanmasının ardından  Barış İnce’nin twitter hesabından paylaştığı "21 ay hapis! Biz yine çıkacağız, güleceğiz, konuşacağız. Ama ileride çocuklarımız onların isimlerini hep hırsız olarak faşist olarak bilecek" mesajı paylaşım rekoru kırdı. Sosyal medyadan İnce'ye destek mesajları yağdı.

  :

  :

  :

  :

  "​Gazeteci Barış İnce’ye hapis cezası" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete