​Mezarlıklarda mültecileri defnedecek yer kalmadı

Yunan yetkililer, Sisam ve Midilli'deki mültecileri defnedecek mezarlık kalmadığını duyurdu
Avrupa Birliği ülkelerine ulaşmaya çalışan mültecilerin ilk duraklarından olan Midilli ve Sisam adalarının mezarlıklarında yer kalmadığı, deniz yolculuğu esnasında hayatını kaybedenlerin cenazelerinin soğutucularda bekletildiği açıklandı.

Yunanistan’ın Midilli Adası Belediye Başkanı tekne kazalarında hayatını kaybeden mültecileri defnedecek yer kalmadığını aktardığı açıklamasında, Midilli gibi Sisam Adası’nda da hastane morgunda yer kalmadığı için mülteci cenazelerinin konteyner soğutucularda tutuldukları bilgisni verdi.

MEZARLIKLARDA YER KALMADI

Midilli Metropoliti İakovos, Mega kanalına yaptığı açıklamada, mültecilerin gömüldüğü mezarlıkta yer kalmadığını, defin için bekletilen cenaze sayısının 25′ten fazla olduğunu vurguladı.

Morgun dolu olması sebebiyle cenazelerin soğutucu konteynerlerde bekletildiğini belirten Metropolit, belediye ve hastane yönetimi ile işbirliği yaparak çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi. Midilli mezarlığının bitişiğindeki hastaneye ait olan 15 dönümlük araziden 2 dönümünün bu amaca yönelik tahsis edilmesinin planladığını kaydeden İakovos, ancak hukuki yoldan çözümün için en az 2-3 yıla ihtiyaç bulunduğunu hatırlattı.

Her gün onlarca botla yüzlerce kişinin ulaşmaya çalıştığı Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos da mültecileri defnedecek mezar bulmadıklarından yakındı.

Sisam Adası’nda da mültecilerin gömülecek yer sorunu bulunuyor. Yerel sitelerin haberlerine göre son günlerde hayatını kaybeden 30 mülteci, mezarlıkta yer kalmadığı için bekletiliyor. Yerel yetkililerin çözüm için çalışma yürüttükleri bildirildi.

  :

  :

  :

  :

  "​Mezarlıklarda mültecileri defnedecek yer kalmadı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete