Örgüt kurmaktan yargılanan zanlı mahkemeye ‘Saygı duymuyorum’ dedi

İzmir’de içlerinde ‘suç örgütü kurmak’ da dahil çeşitli suçlardan yargılanan bir zanlı, mahkeme heyetine “Vereceğiniz karara da heyetinize de saygı duymuyorum” dedi.
İzmir’de içlerinde ‘suç örgütü kurmak’ da dahil çeşitli suçlardan yargılanan bir zanlı, mahkeme heyetine “Vereceğiniz karara da heyetinize de saygı duymuyorum” dedi. Zanlının ifadesi, akıllara Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliye kararına “Uymuyorum, saygı da duymuyorum” demesini getirdi.

Yaklaşık 8 yıl önce ‘suç amaçlı örgüt kurmak’, ‘nitelikli yağma’, ‘silahla yaralama’, ‘tehdit ve hakaret’ gibi çeşitli suçlardan tutuklandıktan sonra İzmir’deki Özel Yetkili Mahkeme’de yargılanarak 30 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası alan dokuz sanık, Yargıtay’ın bazı kararları bozmasının ardından Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmaya başladı.

Dokuz sanıktan bazıları reddi hakim talebinde bulunurken, mahkeme heyetini de ‘paralelci’ ilan etti. Sanıklardan Veli Gürocak, “Bizler paralel yapı olarak bilinen FETÖ’cüler tarafından uydurma suçlarla, yine paralelci hakimler tarafından akıl almaz cezalara çarptırıldık. Mahkemenizde adil yargılama yapılacağına inancım olmadığından dolayı reddi hakim talebinde bulunuyorum. Mahkemenizi ilgilendiren tek bir dosya vardır. Dolayısıyla yetkisizlik kararı verilmesini talep ediyorum” dedi.

Sanık Önder Ercan ise, reddi hakim talebinde bulunacak bir durumun söz konusu olmadığını, çünkü Anayasa gereği yargılamanın suç mahallinde yapılması gerektiğini belirtti.

Mahkemenin bu davayla neden ilgilendiğini sorgulayan Ercan, “Yalvaç gibi bir yerde mahkemenizin bu dosyayı kabul etmesini hayretle izliyorum. Zira mahkemenizi ilgilendiren sadece Sabri Gürdallı dosyası vardır. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın özel yetkili mahkemeler tarafından adil olmayan yargılamalar yapıldığına ilişkin açıklaması vardır ve HSYK bu yargılamaları yapan FETÖ mensubu yargıçlar hakkında soruşturma başlatmıştır. Böyle bir durum söz konusu iken mahkemeniz neyin iddiasındadır? Kafanızda peşin karar ve hüküm mü vardır?” diye konuştu. Savunma yapmayacağını kaydeden Ercan, “Vereceğiniz karara da heyetinize de saygı duymuyorum. Savunma yapmayacağım, duruşmalara da katılmayacak, avukatıma da katılmaması için talimat vereceğim. Sadece peşin hükmünüzü dinlemek için karar duruşmasında hazır olacağım” dedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya ara verdikten sonra verdiği ara kararda sanıklar ve avukatlarının taleplerini bir sonraki celsede değerlendirmek üzere kabulüne, Yargıtay tarafından bozulan kararlar gereği Veli Gürocak ve Muhammet Ali Rıza Ünal’ın bu davalardan aldıkları cezadan dolayı tahliyelerine karar vererek, duruşmanın ertelenmesini kararlaştırdı.

Kaynak: haber.sol.org.tr

  :

  :

  :

  :

  "Örgüt kurmaktan yargılanan zanlı mahkemeye ‘Saygı duymuyorum’ dedi" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete