CNN'den Aylan Kurdi fotoğrafına onur

DHA'nın "Aylan Kurdi" fotoğrafı CNN programında "yılın fotoğrafı" seçildi.
Doğan Haber Ajansı Muhabiri Nilüfer Demir'in "Aylan Kurdi" fotoğrafı, CNN International'ın "Best and worst journalism in 2015 - Gazeteciliğin en iyi ve en kötüleri - 2015" programında, "yılın fotoğrafı olarak gösterildi.

CNN International'ın programına, Associated Press'in (AP) kıdemli Görüntü ve Fotoğraf Editörü Kathleen Carroll, ABD'nin bağımsız Ulusal Halk Radyosu'nun (National Public Radio - NPR) kıdemli Görüntü ve Fotoğraf Editörü (NPR) Michael Oreskes ve Cosmopolitan Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Joanna Coles katıldı.

Gazetecilikte 2015 yılının "en iyileri ve en kötüleri"nin konuşulduğu programda, "2015 yılının en iyisi" olarak, DHA'nın Aylan Kurdi fotoğrafı gösterildi.

Cosmopolitan Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Joanna Coles'un, Aylan Kurdi fotoğrafı için yaptığı şu değerlendirmeye diğer katılımcılar da katıldı:

"Günümüzde hâlâ gazetecileğin insanları harekete geçirebildiği konusunda bir kuşkumuz yoksa, Aylan Kurdi'nin Türkiye'de sahile vuran cansız bedeninin, en göze çarpan, çok sıra dışı ve çarpıcı görüntüsüydü. Görüntünün en çarpıcı noktası da, hepimizin Suriye'nin sığınmacı sorununa bakışımızı değiştirmesiydi. Bu fotoğrafın, büyük bunalımı (1929), Birinci Dünya Savaşı siperlerinin ağır koşullarını yansıtan fotoğraflar gibi tarihsel bir değeri olduğunu düşünüyorum. Sözün bittiği yer diye düşünüyorum. " 

TIME DERGİSİ DE İLK 10 FOTOĞRAF ARASINDA GÖSTERDİ

TIME Dergisi de, üç yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi'nin Bodrum kıyılarına vuran cansız bedenini görüntülediği fotoğraf, yılın 10 fotoğrafı arasında, birinci sırada sundu. TIME dergisi, açıklamasında fotoğrafın gücünü Avrupa ve dünya basının ilk sayfalarında manşetlerde yer almamasına rağmen, asıl olarak sosyal medyada, özellikle Facebook ve Twitter üzerinden fotoğrafın farklı versiyonlarını paylaşmış olan okuyucu ve izleyicilerin yarattığı etkiden aldığını söyledi.

TIME'ın açıklamasında, "Bu fotoğraf, hareketsiz bir görüntünün ne kadar güçlü bir etki yaratabileceğini hiç olmadığı kadar kanıtlamış oldu" denildi. Ayrıca, "Mülteci krizi üzerine gördüğümüz olağanüstü çalışmayı temsil ediyor" diye bahsedilen Alan Kurdi fotoğrafının, kriz üzerine tartışmalara egemen olarak, görüşmeleri ulaşabileceği en üst etki düzeyine ulaştırdığı ifade edildi.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "CNN'den Aylan Kurdi fotoğrafına onur" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete