Cumhuriyet 30 yıllık dergisini kapattı: Çalışanlar işten çıkarıldı

Cumhuriyet gazetesi ani bir kararla en eski dergilerinden birinin daha yayın hayatına son verdi. Gazete, hem dergide görevli hem de farklı departmanlarda çalışan çok sayıda personelini de işten çıkardı.
26 Kasım'da MİT TIR'ları haberi nedeniyle Genel Yayın Yönetmeni'nin ve Ankara Temsilcisi'nin tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmesiyle zor günler geçiren Cumhuriyet gazetesi, şimdi de mâli darboğazla mücadele ediyor.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasıyla başlayan moral bozukluğuna bu kez de 30 yıl önce kurulan, gazetenin yazarlarından Orhan Bursalı yönetiminde yayınlanan ve haftalık olarak her cuma Cumhuriyet'le birlikte ücretsiz olarak verilen, Bilim ve Teknoloji Dergisi'nin (CBT) kapatılması eklendi.

Medyatava'da yer alan habere göre göre; 2'si Bilim ve Teknik Dergisi'nde görevli olmak üzere farklı departmanlardan 20'ye yakın kişinin Cumhuriyet'le yollarının ayrıldığı öğrenildi. Gazeteyle yolları ayrılan çalışanlar arasında uzun yıllar Cumhuriyet'in mali işlerinden sorumlu olan Bülent Yener'le birlikte bir bölümünün istifa ettiği, haber merkezi, danışma ve muhabirlerden oluşan çok sayıda kişinin ise görevine son verildiği belirtildi.

Ayrıca, işten çıkarmaların önümüzdeki günlerde Ankara ve İzmir ofislerine sıçrayacağı da konuşuluyor.

Bu gelişmelerin yanında bir süredir mâli sıkıntılar yaşayan Cumhuriyet'te 3 aydır maaşların düzensiz ödendiği, gazetenin başyazarı Nadir Nadi'nin eşi Berin Nadi'nin olan ve Berin Nadi'nin ölümünden sonra Cumhuriyet Vakfı'na devredilen Taksim'deki evinin, gazetenin matbaa borçları karşılığında Aydın Doğan'a verildiği iddia edildi.

Gazetede mâli darboğazın getirdiği bir diğer sıkıntı da Cumhuriyet'in Şişli'deki binanın kirasını ödemekte zorlanmasından dolayı yeni bir bina arayışı içinde olduğu belirtildi. Konuyla ilgili bir başka iddia ise Şişli'deki binanın Ciner Grubu'na ait olduğu ve Ciner'in 1 Kasım seçimlerinden sonra gazetenin binayı boşaltmasını istediği söylentileri...

Kulislerde, bir yandan Dündar ve Gül'ün tutukluluğu, bir yandan da mâli sıkıntıların sonucu olan işten çıkarmalarla sarsılan gazeteyi önümüzdeki süreçte de zor günlerin beklediği konuşuluyor.

Kaynak: medyatava.com

  :

  :

  :

  :

  "Cumhuriyet 30 yıllık dergisini kapattı: Çalışanlar işten çıkarıldı" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete