Davutoğlu'ndan istifalar için ilk açıklama

Başbakan Davutoğlu, HDP'li iki bakanın istifasının ardından ilk kez konuştu.
Başbakan Davutoğlu, dün istifalarını kendisine sunan HDP’li iki bakan ile ilgili ilk kez konuştu.

Konya’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu; “Bütün bakanlar halkın güvenliği ile yükümlüdür. Hizmetlerine teşekkür ettim ve bu izahatlari de onlara yaptım. Kapıya kadar onları uğurladım. Onlara demokratik usul ne ise o şekilde muamele edildi. Ama daha sonra yaptıkları açıklamada ellerine verilmiş bir metni okumak kimseye yakışmaz. İçerideki söylem ile dışarıdaki söylem taban tabana zıt. Bu arkadaşlarımızın birden HDP Genel Merkezi’nde kimlik değiştirir bir şekilde bana ve Cumhurbaşkanımıza hakaret eder tavır almalarını kendilerine yakıştıramadım. O metnin nasıl yazıldığı herkesçe biliniyor. Yaptıkları açıklamayı kimin nasıl yazdığı malum” dedi.

Davutoğlu bir gazetecinin “Dün Bakanlar Kurulu toplantısında HDP’li bakanlar istifa etti. Perde arkasında bir tartışma yaşandı mı yaşanmadı mı? nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“İRADELERİYLE GELDİLER”

“Artık seçim hükümetinin bağımsız olmadığına dair eleştiriler vardı. Şunu ifade etmek lazım. Bu hükümet anayasal zorunluluk hükümetidir. Anayasanın ön gördüğü bir hükümettir. Burada AK Parti, MHP, CHP gibi ilişkilerde daha çok hükümetin ülkede yönetim boşluğu oluşmadan ülkeyi seçime götürme zorunluluğu var. Ben cumhurbaşkanımızın verdiği görev gereği, bu kabine AK Parti ya da koalisyon kabine değildir. Teklifimizi bütün partililerin milletvekillerine yaptık. Bazıları kabul etti, HDP’den iki, MHP’den bir milletvekili kabul etti. MHP ve CHP kurumsal olarak girmeyeceklerini ifade ettiler.

“BENİ ÜZEN HUSUS…”

Bu iki bakan arkadaşımız kendi iradeleriyle geldiler. Onlara da mektupla davet yaptım, icabet ettiler. Dün de kendi iradeleriyle ayrılma kararlarını ifade ettiler. beni üzen husus şu, bu ayrılma kararı bakanlar kuruluna açıklanırken son derece medeni onlar ayrılma nedenlerini anlatmaya çalıştılar, Cizre olaylarını..

Hiçbir bakan arkadaşım müdahil olmadı. onların muhatapları benim. Bazı bakan arkadaşlar söz almak istedi. Ben hayır, burada ben izahatta bulunacağım dedim. Cizre’deki bazı uygulamaları kabul edemediklerini ifade ettiler.

Ama Cizre’deki Varto’daki olaylarda, öncelikle birer bakan olarak güvenlik görevlilerin tedbir aldıklarını değil, niye hendek kazıldığı, niye mayın döşendiğini bunları sormaları ve bunların olmaması için tedbir almakla yükümlü olduklarını ifade ettim.

Yine Varto’daki mezarlık görüntüsü altında bir takım yapılanmalarla ilgili, cami, cemevi gibi ifadeler kullandılar. 34 kaleşnikof, diksi, bir çok patlayıcı yakalandı, 4 terörist etkisiz hale getirildi, bir çocuk da kurtarıldı. Bu operasyonu nasıl tenkit edersiniz? Burada bir zihniyet farkı var.

“KAPIYA KADAR UĞURLATTIM”

Teşekkür ettim, onlar da bize teşekkür etti. Müsteşarımıza rica ettim, kapıya kadar da uğurlattım. Açık ifade ediyorum, her ikisine saygı duymakla birlikte. Kendilerinin yazdığı bir metin olmadığı aşikar. Çünkü içerdeki üslup ile dışardaki üslup, içerdeki terminoloji ile dışardaki terminoloji taban tabana zıt. İçerde teşekkür eden, vazifelerden affını isteyen arkadaşlarımız birden HDP genel merkezinde kimlik değiştirmişçesine bir tavırla cumhurbaşkanımıza bana hükümetimize açık hakaret içeren açıklamalarını yakıştıramadım. Ellerine verilen metni okuyan sayın bakanlardan şunu beklerdim, o metni ellerine verenlere dönüp biz kendi açıklamamızı yapacak kadar kendimize güveniriz deyip bu metni iade etmeleri lazımdı. O metnin nerede kim yazıldığı da açıktır. Üzüldüğüm husus budur. Yoksa meşru siyaset içinde herkes görev alır, iade eder. Doğal süreçlerdir.

  :

  :

  :

  :

  "Davutoğlu'ndan istifalar için ilk açıklama" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete