Diyarbakır'da haraç toplayan PKK'lılara operasyon: 11 gözaltı

Diyarbakır'da haraç toplayan PKK'lılara yönelik jandarma ve özel harekat polislerinin katıldığı 16 ayrı adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 11 kişi yakalandı. Şüphelilerin üzerinde silah ve silahlara ait mermiler ele geçirildi.
Diyarbakır Valiliği, geçen yılın Kasım ayında, yapımı devam eden baraj inşaatlarını üstlenen firmalardan PKK tarafından baskı yapılarak haraç istendiği, haraç vermeyenlera iş bıraktırıldığı bilgisinin alındığını ve suçun aydınlatılması maksadıyla İl Jandarma Komutanlığı'nın çalışma başlattığını açıkladı.

İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün 8 ay boyunca titizlikle çalışma yürüttüğü belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Yürütülen çalışmalar sonucunda, bölücü terör örgütü mensuplarının haraç almak için bölgedeki işadamlarını Irak'ın kuzeyine çağırdığı ya da belli kişilere ödemeler yapma konusunda baskı yaptığı tespit edilmiştir.

Yapılan takip sonucunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla bölücü terör örgütünün finans temin etmesine aracılık etme suçundan hakkında tahkikat başlatılan toplam 11 şüpheli hakkında 16 ayrı adreste zırhlı araçlar ve helikopter desteğinde, Jandarma Adli Kolluk Birimleri, Jandarma Özel Harekat Timleri ve Polis Özel Harekat Timlerinin katılımıyla 26 Haziran 2015 tarihinde saat 04.30'ten itibaren eş zamanlı olarak Ergani, Yenişehir, Çermik ve Bağlar İlçelerinde operasyon icra edilmiştir."


ÇOK SAYIDA SİLAH VE MÜHİMMAT

Operasyonda 11 şüphelinin yakalandığı ve haklarında adli işlem başlatıldığı belirtildi. Yakalanan şüphelilerin ev ve işyerlerinde eş zamanlı olarak yapılan aramalarda 1 Kalaşnikof tüfek, 7 tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği, 9 Kalaşnikof şarjörü, 9 tabanca şarjörü, 733 Kalaşnikof fişeği, 135 G-3 piyade tüfeği fişeği, 189 9 mm'lik 189, 7.65 mm'lik 99 tabanca Fişeği, 11 av tüfeği fişeği, 13 cep telefonu ile sim kart ele geçirildiği kaydedilen Valilik açıklamasında, "Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve terörle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir" denildi.

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Diyarbakır'da haraç toplayan PKK'lılara operasyon: 11 gözaltı" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete