Kız öğrenci yurdunda taciz isyanı

Bugün, sadece odaların gözetlenmediği, odalara zaman zaman lazer ışığı tutulduğu, ıssız ve karanlık bir sokaktan yurda yürümek zorunda kalan öğrencilerin sürekli sözlü tacize uğradıkları ortaya çıktı.
Zeytinburnu Cevizlibağ'daki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Atatürk Kız Öğrenci Yurdu'nda yaşanan uçan kamerayla odaların gözetlenmesi (dron) olayı, dikkatleri Cevizlibağ'a çevirdi. 

İddiaya göre, bu olay, Cevizlibağ'daki kız yurdunda yaşanan ne ilk ne de son taciz olayı. Her öğrencinin ayrı ayrı taciz olayı yaşadığını söyleyen İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Eylem Azal, bu durumu, "Sadece dron değil, lazer de tutuyorlar odalara.

Onun dışında araçla gelip taciz ediyorlar. Kişiler burada bekleyip taciz ediyorlar" sözleriyle özetledi. 

"ODALARA LAZER DE TUTULUYOR"

Yurdun giriş kapısının arkada ve ara sokakta olmasının taciz olaylarını artırdığını söyleyen Azal, "Benim yaşadığım mesela, arabaların korna basıp geçmesi. Kafalarını dışarıya çıkararak geçmeleri. Bir tane özel aracın sürekli aynı yerden geçmesi. Üç tane bildiğim araç var. Hatta biz birkaç aracın plakalarını alıp polise de gönderdik. Gelip sadece şikayetçi olursanız bir şey yapılabilir dediler" diye konuştu.

"YOL ISSIZ, KAPI ARKADA"

Bu olayların önüne geçilmesinin yolunun, yurdun giriş kapısının toplu taşıma araçlarının geçtiği ön tarafa alınması olduğunu belirten Azal, bu konuda da yurt yönetiminden talepte bulunduklarını söyledi. Azal, "Yol ıssız olduğu için ve kapı arka tarafta kaldığı için, taciz olayı da anlık olduğu için, her an her şey olabilir" dedi.

"ARTIK ODADA DA GÜVENDE DEĞİLİZ..."

Son yaşanan olaya kadar en azından odada kendilerini güvende hissettiklerini söyleyen Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Ceren Sezgi de, "Anladık ki artık odada da güvende değiliz" diye konuştu.

YENİ ÖĞRENEN ÖĞRENCİLERİN ŞAŞKINLIĞI

Yurda geç saatlerde girmemeye özen gösterdiğini söyleyen bir öğrenci de, dron olayını öğrendikten sonra artık odada da kendilerini güvende hissetmeyeceklerini dile getirdi. 

BAZI ÖĞRENCİLERE ERKEK ARKADAŞLARI EŞLİK EDİYOR

Taciz korkusu öyle boyutlara ulaştı ki, bazı kız öğrencilere yurda geliş gidişlerinde erkek arkadaşları eşlik etmeye başladı. ,

Kız arkadaşına eşlik eden bir erkek öğrenci, "Bir kere tanık oldum. Birine laf söylemişlerdi. Tek başına yürümesini istemiyorum. Güvenli bir yer değil" diye konuştu.

POLİS ÖNLEM ALDI, ŞÜPHELİLERE KİMLİK KONTROLÜ YAPILDI

Yaşanan olayın ardından yurt çevresinde polis ekipleri önlem almaya başladı. Bir polis ekibi de yurdun çevresinde sürekli devriye gezdi. Şüpheli görülen kişilerin kimlik kontrolleri yapıldı.

KAPIDA ÇEKİME ENGEL

Bu arada, gazetecilerin yurdun giriş kapısında görüntü alması güvenlik görevlileri tarafından engellendi. Yurt yönetimi de olayla ilgili açıklamanın bakanlık tarafından yapılacağını söylemekle yetindi.

NE OLMUŞTU?

Dün, kız yurdunun üst katlarının "dron" olarak tabir edilen uçan kamera tarafından gözetlenmesiyle ilgili görüntüler bir öğrenci tarafından çekilip, sosyal medyada paylaşılmıştı. 

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Kız öğrenci yurdunda taciz isyanı" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete