Orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi

ABD'nin California eyaletinde orman yangını nedeniyle olağanüstü hal ilan edilirken, binlerce kişinin evlerinden tahliye edildiği belirtildi
ABD’nin California eyaletinin kuzeyinde etkili olan yangının Napa ve Göller Bölgesi’ndeki evlerin yanmasına yol açtığını açıklayan Vali Jerry Brown, hızla büyüyen yangının yüzlerce diğer bölgeyi tehdit ettiğini söyledi.

San Fransisco’nun kuzeyindeki Middletown’da da evleri yanan 1,300 kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalırken, alevlerle mücadele eden itfaiyecilerden dördü ağır yaralandı. Yangının yüksek sıcaklık ve yıllardır devam eden kuraklıktan çıktığı sanılıyor.

YANGINLA MÜCADELE İÇİN 212 MİLYON DOLAR

California Orman ve Yangın Koruma Dairesi Sözcüsü Daniel Berlant yaptığı açıklamada, eyaletin sadece Temmuz ayında yangınlarla mücadeleye 212 milyon dolar harcadığını söyledi. 275 ev ve işyerinin yandığını belirten Berlant, Kızıl Haç’ın tahliye edilenler için acil barınaklar açtığını vurguladı.Göller Bölgesi’nde önceki gün başlayan yangın 40 hektarlık alanı yakarken, daha doğuda Amador ve Calaveras bölgelerinde 4 bin itfaiyeci geçen Çarşamba günü başlayan bir başka yangınla mücadele ediyor. Bu yangının da şu ana dek 65 bin hektarlık araziyle birlikte 86 ev ve işyerini yaktığı belirtiliyor.

Yangının sadece yüzde 15 oranında kontrol altına alınabildiği ve 6 bin diğer binayı tehdit ettiği söyleniyor. Daha güneyde de yaklaşık üç bin itfaiyeci Temmuz sonunda başlayıp şu ana dek 129 bin hektarlık bir araziyi yakan alevlerle mücadele ediyor. Bu yangının da yüzde 29 oranında denetim altına alındığı bildiriliyor.

  :

  :

  :

  :

  "Orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete