Sanat düşmanları bu kez göçmen çocuklar için yapılan heykeli yıktı!

Mersin'de 43.Uluslararası Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında denizde ölen göçmen çocukların anısına yapılan heykel, kimliği belirsiz kişilerce kırıldı.
Göksu Parkı Anıt Meydanı'nda heykel, dün gece geç saatlerde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Saldırganlar, heykelin bazı yerlerini kırıp parçalarını da ırmak kenarına attı.

Heykele saldırı, sanatseverlerin büyük tepkisini çekti. Silifke Kent Konseyi Başkanı Rıfat Karaduman, heykel ve anıtların kent estetiği için çok önemli olduğunu belirtip saldırıyı kınadı. Karaduman, şunları söyledi:

"Bu sene muhtelif yerlerden davet edilen heykeltıraşlar günlerce çalışarak Tarihi Kentler Birliği'ne üye Silifke'miz için güzel eserler ürettiler. Biz eserlerin tamamlanarak kentimizin uygun yerlerine yerleştirilmesini beklerken, böyle çirkin sanat düşmanı kişi ya da kişilerin emeğe, sanata, sanatçıya saldırı düzenlemeleri bizi ziyadesiyle üzmüştür. Çok üzgünüz. İnşallah yetkililerimiz, bu çalışmalardan vazgeçmez ve kent estetiği anlamında önemli katkılar sağlayacak bu ve benzeri eserleri şehrimizde yaşamasını ve yaşatılmasına katkı sunacaklardır. Münferit olmasını umduğumuz bu sanat düşmanı olayın bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum."'ÇOÇUKLAR İÇİN YAPMIŞTIM'


Heykeli yapan heykeltıraş Malik Bulut ise çok üzüldüğünü ifade ederek şöyle konuştu:

"Bu çalışmamın çıkış noktası tüm dünyada özellikle son zamanlarda ülkemizde de hemen her gün karşılaştığımız tekne facialarıyla ölen masum çocuklardı. Ölen çocuklar anısına ayak izleri yonttuk negatif tekne üzerine. Ayrıca çocuklar oynasın çıksın. Diye oturma yerleri olarak bıraktığım yarım teknenin kaburga uçları var. İstedim ki bu tekneler suçsuz masum çocuk cesetleri taşımasın. Bir parkta oyun parçası olsun çocuklar için diye. Ama çok üzgünüm keşke böyle olmasaydı. Sanata ve sanatçıya destek ve hatta insanlığa destek olunmalıydı. Sadece üzgünüm."

Kaynak: DHA

  :

  :

  :

  :

  "Sanat düşmanları bu kez göçmen çocuklar için yapılan heykeli yıktı!" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete