Yayımlanan yasayla TSK için yeni dönem resmen başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu değişiklikleri yürürlüğe girdi.
Terörle mücadelede görev alan asker ve kamu personeline yasal koruma zırhı getiren yasa yürürlükte.

Yasa ile askeri personel için kıdem, rütbe, sicil gibi konularda değişiklikler getirirken hukuki koruma ve yeni yetkiler de sağlıyor.

Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda değişiklik öngören yasayı onayladı. Resmi Gazete'de yayımlanan yasayla operasyon bölgelerinde terörle mücadele kapsamında görev yapan askere yasal koruma getiriliyor.

Yürürlüğe giren yasa ile şu değişiklikler olacak:

1- Türk Ordusu, terörle mücadele için gerekli olması veya terör eylemlerinin kamu düzenini ciddi olarak bozması halinde, İçişleri Bakanlığı’nın teklifi üzerine bakanlar kurulu kararıyla görevlendirilebilecek.

2- Bakanlar kurulu, kararında, görevin kapsam ve süresini, alanını, istihbarat yetkisinin kapsamını, destek silahlarının kullanımına yönelik tahditleri, görevlendirilen birliklerin mülki amirler ve genel kolluk kuvvetleriyle ilişkileri ve ilgili kamu kurumlarınca alınması gereken önlemleri belirleyecek.

3- Genelkurmay Başkanlığı, görev yapacak TSK birliklerini belirleyecek, bu birlikler de kendi komutanının sorumluluğu altında, onun emir ve talimatlarına göre, sahip olduğu yetkileri kullanarak verilen görevleri yapabilecek. Birlik komutanının yazılı emriyle yapılan operasyon tam 24 saat sonra hakim onayına sunulacak.

4- TSK personelinin faaliyetleri askerlik hizmet ve görevlerinden, bu faaliyetler nedeniyle işlendiği iddia edilen suçlar da askeri suçlardan sayılacak. Böylece askere, yargı kalkanı gelecek. Bu şartlar içinde yürütülen operasyonlar için de soruşturma izni verilene kadar TSK personeli için yakalama, gözaltı ve tutuklama tedbirlerine başvurulamayacak.

5- Operasyonda suç işlenirse, görevli askerler hakkında ancak Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları için Başbakanın, diğer personel için Milli Savunma Bakanının, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanı izni alınacak. Bu komutanlıklardaki diğer personel için ise İçişleri Bakanının izni olduğu sürece soruşturma açılabilecek.

6- İzin verilmezse soruşturma da açılamayacak. Cumhuriyet savcılarınca memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında doğrudan soruşturma yapılması da makamına göre İçişleri Bakanlığı, vali ve kaymakamın iznine tabi olacak. Görevler yerine getirilirken verilen zararlar da devlet tarafından tazmin edilecek.

7- TSK personeli ile mülki idare amirleri, kolluk kuvvetleri ve diğer memurlar ve kamu görevlilerinin kararları, işlemleri ve faaliyetleri nedeniyle tazminat davaları devlet aleyhine açılabilecek. Olayda kişisel kusur, haksız fiil veya diğer sorumluluk halleri olsa da kişilere açılamayacak.

Kaynak: ANKA

  :

  :

  :

  :

  "Yayımlanan yasayla TSK için yeni dönem resmen başladı" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete