Utku Kalı'nın beraati istendi

​Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 52 kişinin öldüğü patlamaların ardından gizli belgeleri sızdırmakla suçlanan 26 yaşındaki Utku Kalı'nın yargılanmasına Amasya Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 11 Mayıs 2013 tarihinde düzenlenen ve 52 kişinin ölümüne neden olan patlamaların ardından, üzerinde ''gizli'' ibaresi bulunan 4 belgeyi dışarı sızdırdığı ve internette yayınlanmasına neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan jandarma er Utku Kalı, özel yetkili Samsun 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanırken, ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Yargılama devam ederken özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından dava dosyası, suçun işlendiği yer olduğu için Amasya Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Bugün Amasya'da görülen davanın 7'nci duruşmasına tutuksuz yargılanan Utku Kalı katılmadı.

Amasya Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Utku Kalı için savcı beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti duruşmayı 4 Şubat 2016 Perşembe gününe ertelenmesine karar verdi.

TEK DELİL SANIĞA AİT OLAN iPHONE 4S

Duruşma sonrasında gazetecilere açıklama yapan avukat Erdem Türem, "Savcı esas hakkındaki mütalaasını hazırlayıp sundu. Zincirleme şeklinde devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme ve yine devletin güvenliğini ilişkin belgeleri açıklama suçlarını işlediği iddiasıyla açılan davada savcı mütalaasında bu suçlamalarla ilgili tek delilin sanığa ait olan Iphone 4s telefon olduğunu belirtti. Bunun incelenmesi sonucunda düzenlenen rapora atıf yaptı.

Ve sanığa istinat edilen suçun niteliği itibariyle adli yargının görev alanına giren bir suç olduğunu dolayısıyla askeri mahallerde yapılacak aramaların Cumhuriyet savcısının katılımı ile ancak yapılabileceğini ve aynı şekilde bu arama esnasında sanığında hazır edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu usule uyulmadığından hareketle usule aykırı delil elde edilmiş olduğu iddiasını yineledi, savcı ayrıca bu telefon üzerindeki veri araştırmasının da belli bir usule uyularak yapılması gerektiğini ve bu konuda da usule uyulmadığını yine ifade etti. Ve sonuç itibariyle savcı esas hakkındaki mütalaasında usule aykırı şekilde elde edilmiş, delil nedeniyle mahkumiyet kararı verilemeyeceğine dolayısıyla Utku'nun bu atılı olan suçlamaları ve bu suçu işlediği sabit olmadığını ifade ederek beraatini talep etti. Bundan sonraki süreçte 4 Şubat günü yine Amasya Ağır Ceza Mahkemesi'nde artık karar duruşmasına çıkacağız"
diye konuştu.

Kaynak: CnnTürk

  :

  :

  :

  :

  "Utku Kalı'nın beraati istendi" hakkında Tweetler

  DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete