Apple Home tuşuna ne yapacak?

Akıllı telefonların en önemli ikonlarından biri olan Home yani ana ekrana dönüş tuşu konusunda tavrını değiştirmeyen firma Apple, şimdi bu tuşu yenilemek üzere olabilir.
Apple Home tuşu ilk iPhone modelinden iPhone 5s’e kadar değiştirilmedi. Ancak iPhone 5s modelinde Touch ID adı verilen bir özellik eklendi. Parmak izi okuma teknolojisi anlamına gelen bu isimlendirme sonrasında çıkan iPhone modellerinde de kullanıldı. Son olarak iPhone 6s ve iPhone 6s Plus cihazlarında Touch ID’nin hızı artırıldı. Şimdi bu tuş yeniden bir inovasyona konu olacak gibi duruyor. Apple, tuşa bu sefer daha belirgin bir özellik ekleyebilir. Aslında iki özellikten bahsedebiliriz.

İDDİA SEVİYESİNDE

Patent görselinde Apple Home tuşu derinlik hassasiyeti özelliği kazanacak gibi duruyor. Yani ekrana gelen 3D Touch özelliği, yakın zamanda ana ekran tuşuna da gelebilir. Bu sayede cihaza yeni bir fonksiyon kazandırılabilir. Ana ekran tuşuna basış şiddetiniz ölçülebilir ve çeşitli kısayollar karşımıza çıkabilir. Bu ilk tahmindi.

İkinci tahmin ise Apple Home tuşunun artık bir imleç görevi göreceği yönünde. BlackBerry cihazlarda bir dönem çok popüler olan bu özellik ile ekrandaki bir imleci, ana ekran tuşuyla kontrol edebiliriz. Ancak bunlar henüz bir iddia seviyesinde. İlgili patent kullanılmadan kenarda da bekletilebilir.

Kaynak: CnnTürk

  :

  :

  :

  :

  "Apple Home tuşuna ne yapacak?" hakkında Tweetler

  DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete