Bakan Çelik, muhalif sendikalara söz hakkı tanımadı

Kamu emekçilerinin 2016 ve 2017 yıllarında ücretlerinde yapılacak artışların açıklandığı toplantıda, muhalif sendikalara söz hakkı tanınmadı.
Toplu sözleşme görüşmelerinde en çok üyeye sahip konfederasyon Memur-Sen, bir kez daha KESK ve Kamu-Sen’in itirazlarına rağmen hükümetle imzayı attı.

Buna göre; kamu emekçilerinin ücretlerinde 2016 yılında ilk altı ay için yüzde altı, ikinci altı ay için de beş artış yapılacak. 2017 yılında ise ilk altı ay için yüzde üç, ikinci altı için yüzde dört ücret artışı olacak.

KESK VE KAMU-SEN SUSTURULDU

KESK ve Kamu-Sen yöneticilerinin imzalanan sözleşmeye itirazlarını dile getirme çabaları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Memur-Sen yöneticileri tarafından engellendi.

Bakan Çelik’in soruları yanıtlamasının ardından, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Memur-Sen ile hükümet arasında imzalanan sözleşmeye itirazlarını dile getirmek istedi. Ancak Bakan Çelik, konfederasyon başkanlarının sözünü keserek, “Burası müzakere yeri değil. Mutabakatın ilanı için buradayız. Açıklama yapacaksanız dışarıda yapın” dedi.

TEPKİ EŞLİĞİNDE TOPLU SÖZLEŞME

Özgen ve Koncuk, bakanın bu tutumuna tepki gösterdi. KESK Başkanı Özgen tepkisini dile getirirken, bu sefer de Memur-Sen yöneticileri alkışlar ve sloganlarla Özgen’in konuşmasını engellemeye çalıştı. Tepkiler sürerken Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümet adına da Bakan Faruk Çelik sözleşmeyi imzaladı.

Koncuk, daha sonra tepkilerini Twitter hesabı aracılığıyla duyurdu.

  :

  :

  :

  :

  "Bakan Çelik, muhalif sendikalara söz hakkı tanımadı" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇALIŞMA HAYATI HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete