Günün Videosu

​Bu orman yok olacak

Yandaş işadamı altın çıkarmak için Cerattepe’de 50 bin 300 ağacı kesecek...
AKP’ye yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’in altın ve bakır madeni çıkarmayı planladığı Artvin Cerattepe’deki halk direnişi, 1 haftadır sürüyor. Vatandaşlar ile polis sık sık karşı karşıya gelirken; altın ve bakır madenine ilişkin kesilecek ağaç sayısının mahkeme tutanağında yer alan gerçek rakam da ortaya çıktı.

haberdar.com internet sitesinin haberine göre; bölgede 50 bin 300 ağaç kesilecek. Mahkeme tutanaklarında projeyle ilgili şu ifadeler yer aldı: “Proje sahasının tamamı, mülkiyeti devlete ait, verimli orman alanı içinde kalmaktadır. Projenin uygulanmasında kesilecek orman ağacı sayısı 50 bin 300 adet olarak belirtilmiştir.”

Cengiz Holding, daha önce yaptığı açıklamada 3 bin 500 ağaç kesileceğini duyurmuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu da önceki gün “Artık birçok şey çevreye zarar vermeden yapılabiliyor. Biz yerin altından bunu çıkartacağız ama yerin üstüne zarar gelmeyecek. Bütün Artvinlilere ve çevrecilere sesleniyorum: Gelin bu iki prensipte anlaşalım. Çevreyi koruyacağız, yeraltı zenginliğimizi de ekonomimize katkı olarak sunacağız. Bu ikisi uzlaşmaz hedefler değil” diye konuşmuştu.

GERÇEK RAKAM TUTANAĞA GİRDİ

 

  :

  :

  :

  :

  "​Bu orman yok olacak" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete