Günün Videosu

Yine restorasyon faciası: 800 yıllık tarihi kapı yıkıldı

Antalya Korkuteli'nde 800 yıllık Alaaddin Camisi restorasyonunda taç kapı yıkıldı.
Antalya Korkuteli’nde Selçuklu dönemi stilinde yapılan yaklaşık 800 yıllık Alaaddin Camisi restorasyonu sırasında Divriği Ulu Cami Darüşşifası’na benzer taç kapı yıkıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce Antalya Korkuteli’ndeki yaklaşık 800 yıllık Alaaddin Camisi’nin devam eden restorasyonunda taş ustalığının en nadide örneklerinden taç kapının statik yapısının güçlü olmadığı gerekçesiyle numaralandırılarak söküldüğü ileri sürüldü.

Ancak şantiyede görülenler hiç de öyle olmadığı yönündeydi. Taç kapıya ait taş parçaların kırılmış halde etrafa dağıldığı görüldü.

'KAPIYA AİT TAŞLAR ETRAFA SAÇILMIŞ'

Radikal'den Ömer Erbil oraya giderek izlenimlerini şöyle paylaştı: 

"Yerinde görmek için Antalya’nın Korkuteli ilçesine gittim. Gördüğüm manzara korkunçtu. Şantiye alanına çevrilmiş tarihi camide çalışanlar olmadığı gibi bir bekçi de yoktu. 

Selçuklu sanatının en nadide eserleri arasında yer alan taç kapıya ait olduğunu düşündüğüm taşlar etrafa saçılmıştı. Bazı taşların üzerinde numaralar bulunuyordu. Ancak koruma amaçlı tek bir önlem yoktu."


KURUL KARARIYLA SÖKÜLDÜ

"Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Bakır göreve yeni getirildiğini ancak hemen araştıracağını söyledi. Kısa süre sonra da dönüş yaptı.

Bakır, restorasyon projesinin taç kapının numaralandırılarak sökülüp güçlendirilmesi yönünde önceki kurulun kararı olduğunu söyledi.

Restorasyon projesinin mimarı Mehmet Emin Yılmaz ile görüştüm. Yılmaz, tüm duvarların statik incelemesinin yapıldığını, taç kapıdaki taşlardan numuneler alındığını ve sökülerek güçlendirmeye karar verildiğini, nitelikli taşların depoya kaldırıldığını belirtti."

"Vakıflar Antalya Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise restorasyon projesinin Antalya Koruma Kurulu’nun denetiminde ve kurul kararına uygun şekilde devam ettiğini, kış şartlarından dolayı restorasyona ara verildiğini belirtti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri ise restorasyon projesinden rahatsız olduklarını ancak koruma kurul kararının ellerini bağladığını, kurulun taç kapıyı sökerek güçlendirme kararı olduğunu belirttiler."

ÖZGÜNLÜĞÜ GİTTİ

"Uzmanlar strüktür sağlamlaştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Yıkılmamış, tamamen yok olmamış ve statik problemi olan yapıların sökülüp tüm özgünlüğünün bozulması kabul edilebilir bir durum değil.

Uzun yıllardır statik problemi yaşayan Sivas Divriği Darüşşifası’nın sökülerek yeniden yapılması bugüne kadar kimsenin aklından bile geçmedi.

Strüktür sağlamlaştırma yöntemi ile taç kapının özgünlüğü bozulmadan restorasyona devam edilmeli, etrafı güçlendirilmeliydi. Restorasyonda yeniden yapma kolaycılığına kaçılmamalıydı."

Kaynak: Ömer Erbil | Radikal 

  :

  :

  :

  :

  "Yine restorasyon faciası: 800 yıllık tarihi kapı yıkıldı" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete