Yer mi kalmadı: ‘Şems Ethem’in TOMA’ları longoz ormanında üretilecek

İğneada’daki longoz ormanlarına yapılması planlanan nükleer santrala tepkiler sürerken, Türkiye’nin bir başka longoz ormanının da tehlikede olduğu ortaya çıktı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ‘ilanı aşk’ etmesiyle gündeme gelen Ethem Sancak’a ait BMC şirketi, Sakarya’da longoz ormanlarına yakın alanda fabrika kuracak.

Sakarya’nın Karasu ilçesinde beş köyü kapsayan, tarım ve orman alanlarının da içinde bulunduğu 222 hektar büyüklüğündeki arazi Nisan 2015’te Bakanlar Kurulu kararıyla Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edildi.

Ve çok geçmeden Ethem Sancak’a ait BMC’nin araziye Akrep, TOMA, Kirpi gibi savunma sanayi araçları üretimi için kuracağı tesisin ÇED süreci başladı.

"SAVAŞ ÇIKACAK, ARAÇLAR LAZIM"

Sakarya Çevre İl Müdürlüğü ile BMC Otomotiv Firması yetkilileri önceki gün İhsaniye Köyü’nde ÇED toplantısı yapıp otomotiv fabrikası hakkında bilgi verdi. BMC yetkilisi Sadık Yamaç toplantıda, “Bu araçlar milli araçlarımız olacak ve ihraç edilecek. Yarın öbür gün savaş çıkacak. Bu araçlar bize lazım” dedi.

"EKOLOJİYİ YOK EDECEK"

Toplantıyı terk eden TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Cemalettin Küçük ise, “Acarlar gölü ve longoz ormanlarını yakınında kurulmak istenen endüstri yapı ve tesisler bu alanların ekolojisini yok edecek” diye konuştu.

Kaynak: Berivan Tanrıverdi | BirGün Gazetesi

  :

  :

  :

  :

  "Yer mi kalmadı: ‘Şems Ethem’in TOMA’ları longoz ormanında üretilecek" hakkında Tweetler

  DİĞER ÇEVRE HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete