ABD Dışişleri: PYD Cenevre'de olmayacak

ABD Dışişleri B. Sözcüsü Toner, Suriye'yle ilgili Cenevre görüşmelerine katılacak grupların listesinin henüz açıklanmadığını belirterek, "Kimlerin katılacağı Staffan De Mistura'nun tercihi. Bizim anladığımız kadarıyla PYD toplantıda olmayacak" dedi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Cenevre'deki Suriye müzakerelerine PYD'nin katılıp katılmayacağına ilişkin soruyu yanıtladı.Toner, Türkiye'nin PYD'nin toplantıya davet edilmesi halinde görüşmeleri protesto edeceğine atıfta bulunarak, "Kimin katılıp kimin katılmayacağı yönünde görüş ayrılıkları olduğunu biliyoruz. İlaveten kimlerin katılacağı Staffan De Mistura'nun tercihi. Biz de Suriyeli muhaliflerin nasıl seçileceği yönündeki işlemleri destekliyoruz" dedi.

Birleşmiş Milletler'in, henüz katılacak grupların listesini açıklamadığını hatırlatan Toner, "Fakat bizim anladığımız kadarıyla PYD bu hafta yapılacak toplantıda olmayacak" şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE ŞÜPHELERİNDE HAKLI'

Toner, Türkiye'nin Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) üyesi olduğunu ve bu süreçte önemli bir rolü bulunduğunun altını çizerek, "Haklı olarak bazı şüpheleri var. Suriye'de barış ve düzenin sağlanması onları direkt tehdit ediyor ve onlar için varoluşsal bir sorun" ifadesini kullandı.Türkiye'nin NATO müttefiki olduğunu ve sürekli görüşme halinde olduklarını belirten Toner, detay vermekten kaçındı.

'ESAD'A MESAJLARIMIZI RUSYA ARACILIĞIYLA İLETİYORUZ'

Toner, Cenevre'de müzakerelerin yapılacak olmasına rağmen Suriye'de yaşanan sorunların hallolmasının zaman alacağını söyledi.

"Kimse bir anda 180 derecelik bir dönüş beklemiyor önümüzdeki günlerde" ifadesini kullanan Toner, ABD'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la karşılıklı konuşmadığını, fakat Rusya aracılığıyla Esad yönetimine mesajlarını ilettiklerini belirtti.PYD'nin Türkiye'nin 'boykot ederiz' tehdidi nedeniyle Suriye hükümeti ile muhalefetin bir araya geleceği Cenevre'deki görüşmelere davet edilmediği belirtilmişti.

'İSRAİL'İN TÜRKİYE İDDİASINA KATILMIYORUZ'

Bu arada Toner, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon’un 'Türkiye, petrolünü alarak finansal olarak IŞİD'i destekledi' iddiasına katılmadıklarını söyledi. Bu yönde bir delilin olmadığını belirten Toner, "Biz bu yönde bir belirti görmedik" ifadesini kullandı.

Yalon, Yunanistan ziyaretinde mevkidaşı Panos Kammenos ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Bildiğiniz gibi IŞİD petrolden elde ettiği Türk parasını çok uzun zamandır kullanıyor. Umarım bu kısa sürede son bulur" iddiasında bulunmuştu.

Kaynak: BBC Türkçe

  :

  :

  :

  :

  "ABD Dışişleri: PYD Cenevre'de olmayacak" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete