Günün Videosu

ABD’de Donald Trump rüzgarı

Donald Trump, Florida'daki ön seçimi kazandı. Florida Senatörü Marco Rubio başkan adaylığı yarışından çekildi.
ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi yarışında, Cumhuriyetçi Parti’de Donald Trump, Demokrat Parti’de de Hillary Clinton, kritik önem taşıyan Florida eyaletinde ön seçimleri kazanmayı başardı. 

Dolar milyarderi iş adamı Trump, ilk sonuçlara göre oyların yüzde 46′sını alarak Florida ön seçimini kazandı. Oy oranı yüzde 27′de kalan Florida Senatörü Marco Rubio başkan adaylığı yarışından çekildi. Marco Rubio, “ABD’de siyasi bir fırtınaya tanıklık ediyoruz. Hayalkırıklığı yaşayan seçmenler çok kızgın ve öfkeli” dedi. Rubio’nun kararı sonrası Cumhuriyetçi Parti’de Trump’ın ciddi tek rakibi olarak Texas Senatörü Ted Cruz kaldı.

Demokrat Parti’de ise Hillary Clinton, Florida’nın yanı sıra Ohio ve North Carolina’da da ön seçimleri kazandı. Illinois ve Missouri’de de önde görünen Clinton, rakibi Bernie Sanders ile arasındaki farkı artırdı. Zafer konuşması yapan Clinton, Trump’ı işaret ederek, “Başkomutanımızın yapması gereken ülkeyi savunmaktır, küçük düşürmek değil. ABD’nin liderinin ülkesinin dostlarını soğutmaması, düşmanlarını da yüreklendirmemesi gerekir. 12 milyon göçmeni sınırdışı etmekten, Müslümanların ABD’ye girişini yasaklamaktan, işkenceyi sahiplenmekten bahseden bir aday var. Tüm bunlar onu güçlü yapmaz, gaddar ve haksız yapar” diye konuştu.

ABD’de 50 eyalette yapılacak ön seçimler yazın son bulacak ve partiler kongrelerinde başkan adaylarını açıklayacak. 8 Kasım’da seçilecek yeni başkan ise Ocak 2017′de göreve başlayacak.

Kaynak: BBC

  :

  :

  :

  :

  "ABD’de Donald Trump rüzgarı" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete