Dünyaca ünlü yazar Türkiye'ye geliyor!

Edebiyat dünyasının tanınmış ismi Leopoldo Castilla, Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali kapsamında Türkiye’ye geliyor.
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in ev sahipliğinde Hüsrev Hatemi’nin onursal başkanlığını ve İsmail Kılıçarslan’ın koordinasyonunu yaptığı festival, Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek 8 günlük şiir festivali olmasıyla dikkatleri çekiyor.

İspanya’da sürgün hayatı ödüller getirdi 1947 Salta, Arjantin doğumlu olan yazar, şair Leopoldo Castilla, 1976 yılında Askeri Diktatörlük tarafından baskıya uğradı, bunun üzerine İspanya’da sürgün olarak yaşadı.

Hayatında yaşadığı tüm zorluklar edebiyat dünyasındaki yerini belki de daha da sağlamlaştırdı.

Festivallerin aranılan edebiyatçılarından olan Castilla, birçok ulusal ve uluslararası ödüle değer görüldü.

Gong (Canto a Asia) adlı şiir kitabıyla 2014 yılında Latin Amerika’nın en önemli ödüllerinden biri olan Victor Valero Mora Ödülü’nün sahibi oldu.

Şiirleri İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İsveççe, Portekizce, Rusca ve Türkçe dillerine çevrildi. İlk şiir kitabı olan El espejo de fuego 1968 yılında yayınlandı. Bunu La lámpara en la lluvia (1971), Generación terrestre (1974), Versión de la materia (1982), Campo de prueba (1985), Teorema Natural (1991), Baniano (1995), Nunca (2001), Libro de Egipto (2002), Línea de Fuga (2004), Bambú (2004), El Amanecido (2005) izledi. 1975’de Odilón 1984’de ise La luz naranja kitapları anlatı türünde yayınlandı. Sovyetler Birliği’nin davetlisi oldu 1990 yılında Sovyetler Birliği’nin davetlisi olarak Moskova’ya gitti ve orada Perestroika Günlüğü’nü kaleme aldı.

1987 yılında Yeni Arjantin Şiiri, 1988’de ise Günümüz Arjantin Şiiri incelemeleri yayınlandı. La canción del Ausente (2006) adlı bir hikaye ve El Arcángel (2007) adlı bir romanı yayınlandı.

Castilla festivalin açılış gecesi konuğu olacak Leopoldo Castilla festivalin açılış gecesi konuklarından olacak. Castilla ile beraber Underground edebiyatın önde gelen isimlerinden Roger Palaes, The Penguin Review’nun son 50 yıl içinde yer verdiği 1994 doğumlu tek Hintli şair Sonnet Mondal ve Dünya Şairleri Hareketi (World Poets Movement) tarafından Kuveyt şiiri adına elçi olarak seçilen, Arap ideolojisine insani bir perspektiften bakarak eleştirel bir duruş sergileyen aktivist şair Saadia Mufarreh de bulunuyor.

  :

  :

  :

  :

  "Dünyaca ünlü yazar Türkiye'ye geliyor!" hakkında Tweetler

  DİĞER DÜNYA HABERLERİ