Cumhuriyet’in MİT TIR’ları görüntülerine sansür!

Suriye’deki ‘muhalif‘ gruplara silah ve mühimmat taşıdığı gerekçesiyle durdurulan MİT TIR’larında yer alan sliahlarla ilgili görüntüleri yayınlayan Cumhuriyet gazetesi,verilen yayın yasağı nedeniyle haberi internet sitesinden kaldırmak zorunda kaldı.
MİT TIR’larının Adana ve Hatay’da durdurulmasıyla ilgili soruşturmayı da yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteye 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde ‘terör‘ soruşturma başlatmıştı.

Soruşturmayı başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan, bununla da kalmayarak Nöbetçi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu ve söz konusu haberle ilgili içerik, görüntü ve fotoğrafların yayınlanmasının engellenmesini istedi.

Talebi değerlendiren hakimlik, internet sitelerindeki söz konusu yayınların içeriklerinin engellenmesine karar verdi. Bunun üzerine Cumhuriyet gazetesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı talebiyle söz konusu haberi, kararın tebliğ edilmesinden sonra dört saat sonra kaldırmak zorunda kaldı.

Haberin linkine tıklandığında “Web sayfası görüntülenemiyor”mesajı görüldü.

Konuyla ilgili GYY Can Dündar şu ifadeleri paylaştı:"MİT TIR'LARI HABERİNE YASAK GELDİ"

Sansürü “MİT TIR’ları haberine yasak geldi” başlığıyla duyuran Cumhuriyet gazetesi, içeriğin kaldırılmasıyla ilgili gelen bildirimi de paylaştı:

Sayın Yetkili,

Bilindiği üzere, 5651 sayılı  “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”  23/05/2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Türkiye’de İnternet içerik düzenlemeleri konusunda yetkili kamu kurumudur.

6639 sayılı Kanunun 29.maddesi ile 5651 sayılı Kanuna eklenen, 15/04/2015 tarih ve 29327 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 8/A maddesi uyarınca; Başkanlığımıza, aşağıda yer verilen internet adresindeki içeriğin çıkarılmasına ve erişimin engellenmesine yönelik Hâkimlik kararı gönderilmiştir.

5651 sayılı Kanunun 8/A. maddesinin 1.fıkrasını son cümlesi gereğince kararın gereği, tarafınızca derhal ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren dört saat içinde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bu nedenlerle; aşağıda belirtilen internet adresindeki içeriğin derhal ve en geç dört saat içinde çıkarılması, aksi takdirde erişimi engelleme işlemi tesis edilerek 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesindeki hükümler gereğince hakkınızda adli ve idari işlem başlatılacağı hususları ihtar olunur.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı


Kaynak: Diken
  • Tayfun EKER
    Gerçekler Karartılamaz Tayfun EKER - 29 Mayıs 2015 Cumhuriyet gazetesinin son dönemde yaptığı fedakarca yayın ve çırpınışlar bugün olmasa da çok yakın zamanda meyvelerini verecektir.İnancım tamdır.Sağlam durmaya devam ediniz lütfen.
  • Mert Cansel
    Yayın Yasağı Derken... Mert Cansel - 30 Mayıs 2015 Gazeteye nasıl yayın yasağı gelir, bir haber yapılmış ise ve asılsızsa haberi yapanın hakkında soruşturma açılır, aksi taktirde haber gerçekse yayın yasağı getirilemez buna kimsenin hakkı yok!!! Cumhuriyet gazetesinin yanındayız, Cumhuriyet gazetesi yalnız değildir!!!

:

:

:

:

"Cumhuriyet’in MİT TIR’ları görüntülerine sansür!" hakkında Tweetler

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

KARŞI VİDEO
https://twitter.com/KarsiGazete