Oy ve Ötesi 1 Kasım sonuçlarını açıkladı

Oy ve Ötesi, 1 Kasım sonuçlarına ilişkin "uyuşmazlıklar var ama sonucu etkilemez" açıklaması yaptı.
Seçim sırasında Türkiye genelinde gönüllülerle sandık güvenliğini denetleyen ve oyların tespitini yapan Oy ve Ötesi 1 Kasım ilk sonuçlarını açıkladı.

10 bine yakın uyuşmazlık

48 milyon oydan 10 bine yakınında uyuşmazlık tespit edildiği belirtilen açıklamada bunun nihai sonucu etkilemeyeceği de belirtildi.

Oy ve Ötesi’nden yapılan açıklama şöyle:

1 Kasım 2015 seçimlerinde 60.000’i aşkın gönüllümüzle sandık başında yer aldık. Seçim sonunda, sizlerden gelen ve siyasi partiler aracılığıyla T3 sistemine aktarılmış toplam 195,606 tutanak resmi sonuçlarla karşılaştırıldı. Bu tutanaklar 139,725 tekil sandığa aittir. 20.000’in üzerinde gönüllümüzün emekleriyle T3 (Türkiye Tutanak Teyit) sistemindeki çalışma ve manuel değerlendirme neticesinde 766 sandıkta resmi sonuçlarla uyuşmazlık tespit edildi ve bu listeleri siyasi partilerle itiraz süreleri dahilinde paylaşıldı.

"Uyuşmazlık oranı sonucu etkilemeyecek oranda"

Resmi sonuçlarla karşılaştırdığımızda, Türkiye genelinde kullanılan 48 milyona yakın oydan 10 bine yakınında (%0.02), uyuşmazlık tespit ettik. Bu uyuşmazlık oranının seçimin nihai sonucunu etkilemeyecek oranda olduğunu söyleyebilir, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde tespit ettiğimiz uyuşmazlıktan da az olduğunu belirtiriz.

Veriler internet sitesinde

İl kırılımlı olarak tespit edilen farklılıkları buraya tıklayarak sandık ve oy bazında inceleyebilir, T3 gönüllülerimiz aracılığıyla karşılaştırılan tutanakları da görüntüleyebilirsiniz.

  :

  :

  :

  :

  "Oy ve Ötesi 1 Kasım sonuçlarını açıkladı" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete