YSK'dan skandal sandık kursu

YSK talimatıyla valilikler, 7 Haziran seçiminde sandık başında olacak görevlilere kurs vermeye başladı. Ancak kursa sadece AKP'nin belirlediği kişilerin alındığı iddiası tartışma başlattı.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 7 Haziran seçimlerine iki ay kala aldığı “sandık kursu” kararı ile tartışmaların odağı haline geldi. YSK, valiliklere gönderdiği yazı ile sandıklarda görev alacak kişilere kurs verilmesini istedi. Kursa katılanlar sertifika alacak.

Ancak YSK’nın açtığı kurslara şimdiden gölge düştü. Kamu görevlilerinin bazı uygulamaları nedeniyle kurslar için Ankara’da “kedi kursu” tanımlaması yapılıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından yaptığı “bazı trafolara kedi girdi” açıklaması ile Türk siyasi tarihine geçmişti. Sandık görevlilerine yönelik açılması planlanan kurslar ilk etapta olumlu olarak algılandı.

Ancak kurslara katılacak olanların kimlikleri, valilik ve halk eğitim bünyesinde görev alan kamu personelinin kafasında soru işaretlerinin oluşmasına yol açtı.

Kurslar günübirlik yapılıyor ve kursiyer listesi aynı gün doluyor. Yani kurs için ilan günü birlik yapılıyor aynı gün de sanki insanlar kapıda bekliyormuş gibi kurs listesi dolduruluyor.

“MUHALEFET UZAKLAŞTIRILACAK”

Dışarıdan arayanlara ise, “yer yok” cevabı veriliyor. Bu işlemler, kursların hazırlanmasında görev alan personelin kafasında soru işaretlerinin oluşmasına yol açtı.

Kurslarla ilgili olarak da muhalelefet milletvekillerine şikayetler gönderilmeye başlandı. Kurslarla ilgili ayrıntılar ise katılımcıların kimliklerinin netleşmesi ile ortaya çıkacak. YSK’nın, sandık güvenliğini sağlamak amacıyla hayata geçirdiği sertifika programının arkasında, muhalefetin sandıktan uzaklaştırılması projesinin olduğu iddia ediliyor.

Ankara’da konuşulan iddiaya göre, kursların tamamlanmasının ardından AKP, sadece sertifikası olanların sandıklarda görev yapabileceğine yönelik karar alacak. Bu da, kurslardan haberi olmayan muhalefet partilerinin seçim sandıklarında personel görevlendirilmesini engelleyecek. Neticede seçim sandıkları mühadaheleye açık hale gelecek.

Kaynak: Taraf Gazetesi
 

  :

  :

  :

  :

  "YSK'dan skandal sandık kursu" hakkında Tweetler

  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ