'Havuz'dan bakınca: Barlas, Rus uçağının vurulmasını hayra yordu

‘Havuz medyası’nın amiral gemisi Sabah’ın başyazarı Mehmet Barlas, bir Rus jetinin Türk F16’larınca düşürülmesini ‘hayra yordu.’
Türkiye’de başta müteahhitler, meyve sebze üreticileri, nakliyeciler ve turizmciler olmak üzere birçok sektör temsilcisi Rusya’nın misilleme amacıyla yürürlüğe koyduğu yaptırımların etkilerinden feryat etmeye başlamışken ve Türkiye’ye çıkacak faturanın en az 5 milyar dolar olacağı belirtilirken, Barlas’a göre, krizin sonuçlardan biri, ‘Türkiye’nin Rusya’ya değil, Rusya’nın Türkiye’ye daha fazla muhtaç olduğu gerçeğini görmemiz’ oldu.

Barlas bugünkü yazısında, “Hava sahamızı ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi bir anlamda dünya gerçeklerini daha berrak görmemize de sebep olduğu için, belki de hayırlı oldu” diyerek‘gerçekler’i bir bir sıraladı.

TÜRKİYE NEFES ALDIRACAKMIŞ

Barlas’ın çıkardığı ‘gerçek’lerin ‘en çarpıcısı’ ise şöyle: “Rus savaş uçağının düşürülmesinin sonuçlarından bir diğeri de Türkiye’nin Rusya’ya değil, Rusya’nın Türkiye’ye daha fazla muhtaç olduğu gerçeğini görmemiz olmuştur. Ukrayna Krizi dolayısıyla Avrupa Birliği’nin ekonomik ambargosuna hedef olan Rusya için, Türkiye’nin ekonomik gücü bu ülkeye biraz da olsa nefes aldıracak çaptaydı. Rusya Türkiye’nin devre dışı kalmasıyla doğacak boşluğu, acaba İran’la mı, yoksa Suriye ile mi dolduracak?”

Barlas, yazısını, “Putin’in anlaması gereken büyük gerçek, Türkiye’nin Rusya’ya ne bağımlı ne de muhtaç konumda olduğudur. Ve onun mantığında ‘Karşılıklı Bağımlılık’ kavramının bulunmadığı da, herhalde artık anlaşılmıştır” diye noktaladı.

Derleyen: Diken.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "'Havuz'dan bakınca: Barlas, Rus uçağının vurulmasını hayra yordu" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete