RTÜK, Erdoğan'lı filmi reklam saymamak için kılıf uydurdu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Arif Nihat Asya’nın ‘Dua’ şiirini okuduğu Çanakkale Savaşı’nı anma filmi, çeşitli kanallarda yayınlandı.
Film, Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesine ise “100 Yıllık Destan Çanakkale” başlığı altında konuldu. Üç dakika süren filmde Erdoğan, Çanakkale Şehitliği’nde dua ederken görülüyor. Fonda ezanın da yer aldığı, Türk bayrağı ile Atatürk ’ün görüntüsünün bulunduğu film, “Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında şehit ve gazilerimizi, rahmet ve minnetle anıyoruz” yazısı ve ardından Cumhurbaşkanlığı forsunun ekranda belirmesiyle sona eriyor.

KANALLAR RTÜK’E SORDU

Cumhurbaşkanlığı, 180 saniyelik filmi kanallara gönderdi. Mevzuata göre kanallar, bir saatte en çok 12 dakika reklam yayınlayabiliyor. Kanallar, filmin 12 dakikalık bölüm içinde sayılıp sayılmayacağı konusunda kararsız kalınca, konu RTÜK’e iletildi. RTÜK, filmin sonuna “İlgili kanalın katkılarıyla hazırlanmıştır” ibaresi konulursa reklam kuşağı olarak algılanamayacağı ve 12 dakika içinde sayılmayacağı görüşünü kanallara iletti. RTÜK’ün bu formülüyle kanallar da reklam sürelerini kaybetmemiş oldu. Filmin, parti reklamlarının yayınlandığı döneme denk gelmesi ise tartışma yarattı.

CHP: SİYASİ REKLAM

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, filmin siyasi nitelikte olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları ve tavrı nedeniyle siyasi bir reklamdır. Siyasi reklamlarda Türk bayrağı ve dini öğeler kullanılamaz. AKP’nin Nevruz’daki reklamında hem Türk bayrağı, hem dini ibareler kullanılmıştı. YSK o reklamı yayınlayan tüm kanallara ceza verdi. Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan bu siyasi reklam da YSK’nın kararlarına aykırıdır.”

MHP : ŞEHİTLERİMİZİ İNCİTİYOR

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, film için, “AKP zihniyeti, şehitlerimizin ruhlarını incitmektedir. Hepimiz 18 Mart’ta camilerde dualarımızı ettik. Böyle bir konunun bir siyasi reklam aracı olarak kullanılması yakışıksız olmuştur. Reklam amaçlı kullanmak, duanın mahiyetini de bozar” dedi.

RTÜK’ün MHP kontenjanından seçilen üyesi Esat Çıplak da seçim dönemine girildiği için Cumhurbaşkanı’nın rol aldığı bu filmin propagandaya yönelik bir faaliyet olduğunu söyledi. 

Kaynak: radikal.com.tr

  :

  :

  :

  :

  "RTÜK, Erdoğan'lı filmi reklam saymamak için kılıf uydurdu" hakkında Tweetler

  DİĞER MEDYA HABERLERİ