AYM'den flaş Atilla Sertel kararı

CHP İzmir 2. Bölge 6. sıra milletvekili adaylığı YSK kararıyla düşürülen bunun üzerine AYM'ye başvuran İzmir Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Atila Sertel için umut verici bir gelişme yaşandı.
Ön seçim sonucuna göre, CHP'den İzmir 2. Bölge 6. sıradan milletvekili adayı olan İzmir Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Atila Sertel'in adaylığı Yüksek Seçim Kurulu'na yapılan itiraz sonucu düşürülmüştü.

YSK gerekçesinde Sertel'in Basın İlan Kurumu'nun Genel Kurulu'na katılmasını gerekçe göstermişti. Serter, AYM'ye başvurarak, hak ihlallerinin tespit edilmesini 2. Bölge 6. sıradaki milletvekili adaylığı için geçici tedbir kararı verilmesini istedi.

Milletvekili kesin aday listeleri bugün saat 17.00'de kesinleşti ve Sertel'in adaylığı düşürülse de AYM dosyayı esastan görüşme kararı aldı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Hukuk Müşaviri, İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve Sertel'in avukatı Murat Ergün, AYM'nin verdiği kararın YSK'yı bağlayacağını, talepleri haklı bulunursa Sertel'in 6'ncı sıra adaylığına döneceğini öne sürdü.

"TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK OLACAK"

Balyoz Davası'nda sanık avukatı olan, Yargıtay'dan kesinleşmiş mahkumiyet kararını bozdurduklarını hatırlatan Ergün şu açıklamayı yaptı:

"YSK'nın kararları kesindir deniyor. Benim hukuk anlayışıma göre zaten kesin olduğu için Anayasa Mahkemesi bakabilir. AYM esastan incelemeye geçti. Bu, bizim talebimiz kabul edilecek anlamına gelmez, ancak şu ortaya çıkmış olur; AYM başvuru dilekçemizin eklerini hukuka uygun ve yeterli bulmuştur. 'AYM, YSK kararlarına bakmaz' diye ortaya atılan karşı görüş de çürütülmüş oldu. AYM toplanıp 'Biz YSK kararlarına bakmıyoruz' demedi. Eğer AYM taleplerimizi haklı bulursa Türkiye tarihinde bir ilk olacak ve milletvekili seçim sıralaması mahkeme kararıyla değiştirilecek. Bu hukuki yorum üzerine açılmış bir davadır. Bu dava, 'Her şey bitti kader böyleymiş' denilen bir aşamada adaletin tecellisini sağlayamayan hukuk, hukuk değildir anlayışı ile açılan bir davadır. İlk olduğu için Türkiye'de çok şeyin değişmesine neden olabilir. Taleplerimizi haklı bulmazsa hangi sebeple haklı bulmadığı da önemli. AYM 'haklı' derse YSK kararları yargı denetimine girmiş olur. Olumsuz çıkarsa AİHM'ne gideceğiz."

Kaynak: DHA
 

  • ayse yaka
    adaletin bu dunya ! ayse yaka - 25 Nisan 2015 bastan beri yanlisligi surduren ve galibiyeti getirecek olan sn av , guven beyefendi yerinde ve hukukun ustunlugune vurgu yaparak oyle degil boyle zafer kazanilir diyerek adalete de guvenerek elinin ,yureginin yolunda zafer alacagina tum kalbimle inanmis olup resmi onayi beklemketeyim biline dunya dostlari biline , gerisimi alaha havele edildi bile !

:

:

:

:

"AYM'den flaş Atilla Sertel kararı" hakkında Tweetler

DİĞER POLİTİKA HABERLERİ