Yargıtay Onursal Başsavcısından Sertel açıklaması

Sabih Kanadoğlu: Bir gazetecinin adaylığının düşürülmesi en başta anayasanın eşitlik ilkesi ile seçme ve seçilme hakkına aykırıdır
CHP İzmir Milletvekili adayı Atilla Sertel'in adaylığının YSK tarafından iptal edilmesini değerlendiren Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ''Başbakanın Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar görevinden ayrılmaması yasalaşırken bir gazetecinin adaylığının düşürülmesi en başta anayasanın eşitlik ilkesi ile seçme ve seçilme hakkına aykırıdır'' dedi.

BİREYSEL BAŞVURUDA BULUNMUŞTU

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP İzmir milletvekili adayı Atilla Sertel'in adaylığını Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nda olduğu gerekçesi ile iptal etmişti. Bunun üzerine CHP İzmir 2. Bölge'den milletvekilliği adaylığı iptal edilen Atila Sertel, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.


SEÇME SEÇİLME HAKKINA AYKIRIDIR

Konuyu değerlendiren Kanadoğlu, Sertel'in AYM'ye başvurmasını doğru bulurken, YSK'nın Sertel kararında yorum yaptığını dile getirdi. Ortada Anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık olduğunu belirten Kanadoğlu,

''Başbakanın Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar görevinden ayrılmaması yasalaşırken bir gazetecinin adaylığının düşürülmesi en başta anayasanın eşitlik ilkesi ile seçme ve seçilme hakkına aykırıdır. Başbakan için böyle gazeteci için böyle demek doğru olmaz. Bu konuda YSK'nın yorum yapması doğru olmaz. Hem anayasanın seçme ve seçilme ilkesi hem de doğrultusundan doğru değil'' ifadelerini kullandı.

AYM KARAR ALDI

Öte yandan, CHP İzmir 2. Bölge 6. sıra milletvekili adaylığı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla düşürülen bunun üzerine Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuran İzmir Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Atila Sertel için umut verici bir gelişme yaşandı. AYM, dosyayı esastan inceleme kararı aldı. Sertel'in avukatı Murat Ergün, taleplerinin haklılığı kabul edildiği taktirde müvekkilinin adaylık sırasına döneceğini söyledi.

Kaynak: Odatv.com

  :

  :

  :

  :

  "Yargıtay Onursal Başsavcısından Sertel açıklaması" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ