Mehmet Şimşek, CHP liderinin emekli maaşına göz dikti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Sayın Kılıçdaroğlu, benim aldığım maaştan çok daha fazlasını alıyor. Çünkü muhtemelen bir de emekli" dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, A Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik eleştirilerinin sorulması üzerine Şimşek, devlette şu anda asgari ücretle çalışanın olmadığını, bu kişilerin özel sektörde bulunduğunu belirtti.
 
Şimşek, "Siz, ticari gerçeklerle bağdaşmayan, rekabet gücünü, işletmelerin maliyetlerini dikkate almadan devlet olarak bir tasarrufta bulunursanız, örneğin asgari ücreti yüzde 50 artırırsanız, bunu özel sektör ödeyeceği için muhtemelen şu olur; ya kayıtdışılık artar...Sayın Kılıçdaroğlu, 'Ben asgari ücreti yüzde 50 artıracağım, bu yüzde 50'lik artışı da Hazine bütçesinden karşılayacağım, işverene yük olmayacak. Bunun için de şu vergileri artıracağım veya şu diğer giderleri kısacağım" dese, belki kredibilitesi olurdu." şeklinde konuştu.
 
"KILIÇDAROĞLU BENDEN FAZLA MAAŞ ALIYOR" 
 
Kılıçdaroğlu'nun, kendisinin maaşına yönelik sözleri üzerine de Şimşek, Kılıçdaroğlu'nun, kendisinden daha fazla maaş aldığını iddia etti. Kılıçdaroğlu'nun muhtemelen emekli olduğunu, kendisinin ise 8 yıldır milletvekilliği görevinde bulunduğunu ancak emekli olmadığını dile getiren Şimşek, CHP liderinin yıllarca çalışarak elde ettiği emekliliğine laf çarptı. Şimşek ardından şöyle devam etti: 
 
"Ama konumuz bu değil. Türkiye'de 550 milletvekili var. Ana muhalefet partisi özlük haklarını, örneğin maaşı azaltacak bir düzenlemeyle gelsin, Maliye Bakanı olarak çoktan desteklerim ama böyle bir şey yapmıyor, yine istismar ediyor. Konu milletvekilinin aldığı maaş değil. Bu tartışılabilir, ayrı konu. Konu şu; Bir seçimin arefesindeyiz. İçi boş vaatlerle milletin önüne çıktı. Aradan neredeyse bir 10 gün geçti ama hala hangi vergileri artıracağını, hangi harcamaları kısacağını anlatamıyor veya hangi özelleştirmeleri yapacağını, hangi gelirlerle bu vaatlerini finanse edeceğini anlatamadı."
 
"MÜCEVHERDEN YÜZDE 18 KDV, YÜZDE 20 DE ÖTV ALINIYOR"
 
Kılıçdaroğlu'nun elmas, mazot ve yatlardan alınan vergilerle ilgili ifadelerine de cevap veren Şimşek, bu sözlere hayret ettiğini söyledi. 
 
Şu anda bir kişinin mağazaya gidip, bir yüzük veya kıymetli taş içeren herhangi bir mücevher alması halinde, bu alışverişten yüzde 18 KDV ve yüzde 20 ÖTV alındığını anlatan Şimşek, "Burada tamamen bir çarpıtma var. Milletin gözüne baka baka, çok iyi bildiği bir konuyu çıkıyor ve bu şekilde çarpıtıyor ve millete doğruyu söylemiyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
"TÜRKİYE BORÇLU DEĞİL ALACAKLI"
 
Devletin borcu ile özel sektörün borcunu da karıştırmamak gerektiğini söyleyen Şimşek, "Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yani bütün kamunun, hazinenin, döviz rezervi, döviz borcundan daha fazladır. Yani Türkiye dünyadan alacaklıdır, borçlu değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti net olarak dünyadan alacaklıdır. Bir kere bunu öğrensinler" ifadelerini kullandı.
 
Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:
 
"1994 yılında dünya güllük gülistanlıkken içinde bugünkü CHP'nin olduğu SHP, DYP iktidarı Türkiye'yi cumhuriyet tarihinin en büyük krizine götürdü. Çünkü yönetemediler, ikiz açık verdiler. Şimdi bakın ana muhalefetin ve diğer muhalefetin şu andaki bütün vaatleri ne yapacak? Bütçe açığını patlatacak, cari açığı patlatacak. Türkiye ikiz açıkla karşı karşıya gelecek, bu ikiz açık Türkiye'yi krize götürecek"

  :

  :

  :

  :

  "Mehmet Şimşek, CHP liderinin emekli maaşına göz dikti" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ