close

​AKP’li vekil, Erdoğan’ın sözlerini ‘Kandil açıklaması’ sandı

AKP Düzce Milletvekili Faruk Özlü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eyalet sistemi konusunda 2013’teki açıklamalarını Meclis’te isim vermeden okuyan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’a “Kâğıdı eline Kandil mi verdi?” diye tepki gösterdi.
Demokratik Toplum Kongresi’nin ‘özerklik‘ konusunda yayımladığı deklarasyonun tartışıldığı 2015’in son mesaisinde AKP’li vekiller ilginç bir gafa imza attı.

Kürsüye gelen HDP’li Garo Paylan, “Lüften dinleyin, buna da kızacaksınız biliyorum” diyerek ‘başka bir siyasetçinin‘ görüşlerini açıklayacağını söyledi.

Paylan, 30 Mart 2013 tarihinde Başbakan olan Tayyip Erdoğan’ın yaptığı şu açıklamayı isim vermeden okudu: “Dünyada gelişmiş ülkelere bakarsanız bunların hiçbirinde eyalet korkusu diye bir şey yok. Tam  aksine, eyalet yapılanmaları o güçlü ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getiriyor. Bu güçlenme   alametidir. Gelin bizim tarihimize, Osmanlı’ya baktığımız zaman Lazistan eyaleti, Kürdistan eyaleti  var. Güçlü Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır. Siz eyalet sisteminde de üniter yapıyı   muhafaza edebilirsiniz. Belediye başkanlarını seçiyoruz da valileri niye halk seçmesin?”

DAHA MÜREKKEBİ KURUMADI

Bu sırada AKP’li vekiller, Paylan’a laf atmaya başladı. AKP’li Faruk Özlü ise tutanaklara göre “Kâğıdı eline Kandil mi verdi? Onu Kandil’de kim verdi? Kandil mi verdi?” diye sordu.

Paylan ise AKP’li vekili çok üzecek şu açıklamayı yaptı: “Kandil mi tutturdu?’ diyorsunuz, değil mi? Bunu, 30 Mart 2013’te Erdoğan söyledi. ‘Kandil  mi tutuşturdu?’ diyorsunuz değil mi? Erdoğan tutuşturdu. Bakın, üzerinden daha iki yıl geçmedi, daha mürekkebi kurumadı.”

Kaynak: Mahmut Lıcalı / Cumhuriyet Gazetesi

  :

  :

  :

  :

  "​AKP’li vekil, Erdoğan’ın sözlerini ‘Kandil açıklaması’ sandı" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ

  KARŞI VİDEO
  https://twitter.com/KarsiGazete