Baluken: Siyasi tabloya kışladan müdahale edilmek isteniyor

İmralı Heyeti üyesi, HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı İdris Baluken, "Hükümet şu anda mevcut durumu ordu üzerinden değiştirmeye çalışıyor" dedi.
AKP'nin şuurunu kaybetmiş bir ruh halinde olduğunu belirten Baluken, 'Şuur kaybının bir sonraki aşaması komadır. Uzamış koma da genelde ölümle sonuçlanır' diye konuştu. 

‘SÜREÇ AKP TARAFINDAN DONDURULDU’

DİHA'da yayımlanan habere göre, seçim sürecine girilmesiyle birlikte görüşmelerin durakladığı çözüm sürecine ilişkin, "Süreç, AKP tarafından donduruldu" dedi.

Baluken, AKP'nin paniğe kapıldığına dikkat çekerek, "Özellikle seçim süreciyle ilgili AKP'nin içerisine girmiş olduğu panik havası, kaygı ve travmatik bir psikoloji, çözüm süreciyle ilgili AKP'nin frene basma durumunu beraberinde getirdi.

Burada özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık hesaplarıyla mevcut seçim tablosunun uyuşmaması son derece önemlidir"
dedi.

'AKP, BALDIRAN ZEHRİNİ SÜRECE İÇİRMEYE ÇALIŞIYOR'

Erdoğan'ın süreçle ilgili "Baldıran zehri içeriz" söylemini hatırlatan Baluken, "Şu anda baldıran zehrini sürecin kendisine içirmek istiyorlar. Bu yaklaşımlardan vazgeçsinler, süreci zehirlemesinler yeterli.

Süreç zaten kalıcı barışın final aşamasına gelmiş durumda. Atacakları birkaç somut adımla bütün dünyada müzakere süreçlerinin sonucu ulaştığı metotları devreye sokmaları durumunda süreç sonuçlanacaktır" ifadelerini kullandı.

'SİYASİ TABLOYA KIŞLADAN MÜDAHELE EDİLMEK İSTENİYOR' 

Seçim atmosferiyle birlikte artan askeri hareketlilik ve HDP'ye dönük saldırılara ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Baluken, AKP'nin siyasi tabloya kışladan müdahale etmek istediğini belirterek, "Hükümet şu anda mevcut durumu ordu üzerinden değiştirmeye çalışıyor. Siyasi tabloya kışladan müdahale etmek istiyor. Ordu kışladan hükümetin ya da onların talimatıyla hareket eden valilerin direktifleriyle çıkmıyordu. 

Bu çatışmasızlık sürecinde bugüne kadar hiç böyle bir durum yaşanmadı. Nitekim Ağrı Diyadin'de yaşanılanların ardından en üst düzeyden askeri yetkililer, hükümetten talimat aldıklarını açıkladılar.

Şu an kimi bölgelerde de yaşanan hareketlilikten de AKP hükümeti sorumludur. Silahı devreye koyarak seçmen iradesini değiştirmeye yönelik bir hamledir.

HDP'nin baraj sorunu olmadığını görünce bu sefer farklı silahlı unsurları devreye koymaya başladılar. Kürdistan'da bir baskı yaratma Türkiye'de de HDP'ye yönelik eski ön yargıları devreye koyacak bir algı yaratma peşindeler" diye konuştu.

  :

  :

  :

  :

  "Baluken: Siyasi tabloya kışladan müdahale edilmek isteniyor" hakkında Tweetler

  DİĞER POLİTİKA HABERLERİ